Gazsız İçecek

Uludağ Limonata


Ramazan aylarında marketlerde çokça görülen ve maalesef tüketilen endüstriyel içeceklerden birini inceleyeceğiz; Uludağ Limonata. Marka bazlı bakmaksızın birçok limonata markasının benzer içerikte olduğunu şimdiden söyleyelim. Fakat ilginçtir; Uludağ firması geçtiğimiz yıllarda da ürününde koruyucu madde kullanmamasına rağmen geçen yıldan başlayarak “Koruyucu içermiyor” reklamları yapmaya başlamıştı. Bu ifade ürün ambalajında da görülmektedir. Diğer birçok çeşit limonata ürününde koruyucu bulunduğu kabulüyle; bu farklılığı ilk olarak vurgulayalım. Bunun dışında ambalajda ev yapımı tadına ifadesi bulunuyor. Peki bakalım Uludağ Limonata içeriğinde neler var?

İlk olarak ürünün yasal adının Gazsız limonlu içecek olduğunu söyleyelim. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Limon suyu konsantresi bulunuyor. Üründe kullanılan limon suyu konsantresinde %10 oranında limon bulunuyor. Ürün içeriğinde sofra şekeri kullanıldığını görüyoruz. Bu haliyle ürünün 100 ml’de 12 gr. Şeker içerdiğini söyleyelim. Bu inanılmaz yüksek şeker oranı tek su bardağında 30 grama denk geliyor! Yani tek sadece bardakta yaklaşık 15 tane küp şekerden bahsediyoruz.

İlginçtir; bahsettiğimiz şeker miktarı kolada bulunan şeker miktarından fazladır. Belki inanması zor ama; bir bardak kolada bu üründen 2 gr. daha az şeker bulunmaktadır. İftar sofrasında bu limonatayı içen bir kişinin kan şekerinin hızla tavan yapması, çok kısa sürede de aynı hızda düşerek yorgunluk, bitkinlik ve akabinde yeniden yeme isteği doğurması muhtemel sonuçlardandır. Bunun yanısıra söz konusu 30 gr.’lık şeker miktarı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterlere göre günlük alınması önerilen şeker limitini tek başına doldurmakta hatta aşmaktadır.

Üründe bunların yanısıra stabilizör, aroma verici, renklendirici ve antioksidan katkı maddeleri bulunmaktadır. Üründe doğal aroma verici olarak limon aroması kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu haliyle üründen alınan limon tadının da %10’luk limon konsantresinden değil; aroma vericiden geldiğini bilmek gerekiyor. İşte tam da bu noktada neden “ev yapımı” değil de “ev yapımı tadında” ifadeleriyle pazarlandığı da anlaşılıyor. Ürün size her endüstriyel üründe olduğu gibi yine bir tad ve koku illüzyonu vaad ediyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal aroma verici, Renklendirici (Aspir çiçeği konsantresi), Antioksidan (Askorbik asit)
🔍Uludağ Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 132,5 kcal
👉Şeker 30 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri