Kaşık Mamaları

Arı Sütlü Pirinç Unu


Çok uzun yıllardır raflarda olan bir bebek ürününü inceleyeceğiz; Arı Sütlü Pirinç unu. Özellikle nostaljik reklamlarda görüldüğü üzere bir bebeğin ağzına dayanmış bir kaşık figürüyle akıllarda kalan “Arı mama” olarak bilinen ürün o zamanlar Sağlık Bakanlığı onayıyla 7 vitaminli olarak üretilmekteymiş. Ürün bugün 12 vitaminli ve 6 mineralli olarak üretiliyor. Tabi bu vitamin ve minerallerin ürüne sonradan ilave edilen bileşenler olduğunu söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pirinç unu, Öğütülmüş şeker ve Laktoz olduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca %10 oranında yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozu bulunuyor. Bu haliyle ürün 50 gr.’lık tek porsiyonda 17 gr. pirinç ve 5 gr. Yağsız süt tozu içeriyor. Üründeki şeker oranı ise bilinmiyor. Besin Değerleri tablosundan baktığımızdaysa; 50 gr.’lık tek porsiyon ile hazırlanmış üründe 13 gr. Şeker olduğunu görüyoruz. Üründe %10 ve üzeri oranda laktoz olduğunu da düşünürsek bu oranın tam olarak ne kadarının ilave şekere denk geldiğini söyleyemiyoruz. Fakat yarı yarıya bir hesap yaparak bile üründe en az 3 küp şeker kadar ilave şeker olduğunu anlayabiliyoruz.

Üründe bunların yanısıra Bitkisel yağ olarak Palm, Kanola ve Ayçiçek yağları yer alıyor. Fakat üründeki yağ oranı 100 gr.’da 1,5 gr. gibi düşük bir düzeyde dikkat çekiyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 0,5 gr. doymuş yağ içeriyor. Üründe süt proteini olarak peyniraltı suyu tozu haricinde Kazein yer alıyor. Buna göre ürün 100 gr.’da 11 gr. Protein içeriyor – ki bu da tek porsiyonda 5,5 gr. protein demektir. Üründe ayrıca aroma verici olarak Vanilin yer alıyor. Bu yapay aromanın böyle bir bebek ürününde olmasını elbette garipsiyoruz.

Gelelim üründeki vitamin ve minerallere. Özellikle günlük karşılama oranları dikkate alındığında üründe D vitamini ve B1 vitamini öne çıkıyor. Öyle ki, tek bir porsiyon ile hazırlanmış üründe günlük D vitamini ihtiyacının %140’ı, B1 vitamini ihtiyacının ise %110’u karşılanmış oluyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda 180 mg. kalsiyum ve 1,8 mg. Demir bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pirinç unu (%34), Öğütülmüş şeker, Laktoz, Yağsız süt tozu (%10), Peyniraltı suyu tozu, Bitkisel yağ (Palm, Kanola, Ayçiçeği), Kazein, Mineraller (Kalsiyum Karbonat, Magnezyum Karbonat, Demir-III Pirofisfat, Çinko Sülfat, Mangan Sülfat, Potasyum İyodür), Vanilin, Vitaminler (L-Askorbik asit, Nikotinamid, DL-alfa tokoferol asetat, d-Pantotenat Kalsiyum, Tiamin Hidroklorür, Riboflavin, Pridoksin Hidroklorür, Retinil asetat, Folik asit, D-biotin, Kolekalsiferol, Siyanokobalamin), Laktoferrin.
🔍Arı Sütlü Pirinç Unu Besin Değerleri
👉Enerji 193 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 0,8 gr.
👉Protein 5,5 gr.
👉Lif Bilinmiyor
👉D vitamini 2,8 mcg.
👉B1 vitamini 0,5 mg.
👉B2 vitamini 0,2 mg.
👉Niasin 2,4 mg.
👉A vitamini 121 mcg.
👉C vitamini 12 mg.
👉Kalsiyum 180 mg.
👉Demir 1,8 mg.
📌Not: Besin Değerleri 50 gr. toz ile hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri