Yağlar

Becel Tereyağı Keyfi


Tereyağ vurgusuyla satılan margarinlerden birini inceleyeceğiz; Becel Tereyağ Keyfi. Son yıllarda çokça kullanılan “keyif” ifadesi aslında kuşkulanmamız gereken bir ifade. Öyle ki; kendisi yerine keyfi var gibi bir izlenim yaratıyor ve keyif meselesi de ucu açık belirsiz bir kavram. Bu üründe de yine bu durum görülüyor. Ürün aslında bir bitkisel margarin ve üründe tereyağı aroma vericisi yer alıyor. Ürün bunların yanısıra tereyağ altı suyu tozu içeriyor.

Yayık altı olarak bilinen tereyağı altı suyu tozu tereyağı üretimi sonrasında ortaya çıkan yan ürünlerden biridir. 10 kg tereyağı üretiminden 16,6 kg yayık altı elde edilmektedir. Yayık altı tozunda %34 protein, %48,5 laktoz ve %5 yağ bulunduğu bilimsel kaynaklarda bahsedilmektedir. Bu haliyle yayık altı tereyağının yerini tutacak bir yağ kaynağından ziyade; sütten gelen protein ve laktoz kaynağı olarak görülmelidir.

Gelelim üründeki asıl yağlara! Ürün %57 oranında değişen miktarlarda Aspir, Keten tohumu, Kanola, Palm ve Hindistan Cevizi yağları içeriyor. Bu haliyle 100 gr. üründe 57 gr. yağ bulunuyor. Doymuş yağ oranı düşük olan Aspir, Keten tohumu ve Kanola yağlarının etkisiyle üründeki doymuş yağ oranı 14 gr. düzeyindedir. Üründen alınan kalorinin %24’ü doymuş yağdan gelmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Gıda Dedektifi hesaplarından yayınladığımız bu ürün incelemesi bugün Somer Şef olarak bilinen Somer Sivrioğlu tarafından bu post ile reklam amaçlı olarak paylaşılınca tekrar gündemimize geldi.

Üründe ayrıca Koruyucu olarak Potasyum Sorbat, Emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri ile Ayçiçek Lesitini, Asitlik Düzenleyici olarak Sitrik asit ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunmaktadır. Ürün ilave olarak E,A ve D vitaminleri içermektedir. 10 gr. üründen günlük E vitamininin %20’si, günlük D vitamininin %15’i, günlük A vitamininin %10’u karşılanmaktadır. 10 gr. üründe 0,3 gr. Omega-3 “ALA” formu içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda Aspir, Keten tohumu, Kanola, Palm, Hindistan Cevizi), Su, Tereyağı altı suyu tozu, Peynir altı suyu tozu, Tuz, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek Lesitini), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma Vericiler, Vitaminler (E, A, D), Renklendirici (Beta Karoten)
🔍Becel Tereyağı Keyfi Bitkisel Margarin Besin Değerleri
👉Enerji 520 kcal
👉Karbonhidrat 0,3 gr.
👉Yağ 57 gr.
👉Protein 0,2 gr.
👉A vitamini 800 mcg.
👉D vitamini 7,5 mcg.
👉E vitamini 24 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri