Gazsız İçecek, İlave Şekersiz

Uludağ Şekersiz Limonata


Daha önce standart çeşidini incelediğimiz Uludağ markalı Limonata’nın çokça sorulan Şekersiz çeşidini inceliyoruz. Ürün 1 lt.’lik pet şişelerde satılıyor. Ürün içeriğindeki birçok katkı maddesi ve tatlandırıcıya rağmen ambalajının ön yüzünde “Ev yapımı tadında” ifadesini taşıyor.

Standart çeşit Uludağ Limonata’yı incelerken üründeki şeker oranının koladan daha yüksek olduğunu söylemiştik. Bu haliyle yüksek oranda sofra şeker veya nişasta bazlı şeker almamak adına “Yağmurdan kaçan” tüketicinin daha “doğal” veya “sağlıklı” sanarak tükettiği limonata ile şeker tüketimi açısından resmen “doluya tutulduğunu” ifade etmiştik. Öyle ki etiket verileri bir bardak Uludağ Limonata’da aynı miktardaki koladan daha yüksek oranda şeker olduğunu ortaya koyuyordu.

Bu ürün incelemesi sonrasında çokça sorulan aynı markanın şekersiz çeşidinde de yine benzer bir “doluya tutulma” olayı var. Öyle ki, Şekersiz adıyla satılan bu üründe yapay tatlandırıcılar yer alıyor. Hatta bu tatlandırıcılar yine kolada yer alan tatlandırıcılarla aynı! Ürün içeriğinde bulunan sırasıyla Aspartam, Asesülfam Potasyum ve Sukraloz ürüne şekerin eksikliğinde yapay olarak şeker tadı vermektedir. Bu tatlandırıclardan Aspartam ve son dönemde Asesülfam Potasyum sağlığa olan zararları ve tüketiciler tarafından tercih edilmemesi sebebiyle dünyanın çeşitli ülkelerinde ve nihayetinde Türkiye’de de kola içeriklerinden çıkartılmaya başlamıştır.

Fakat buna rağmen bir de “geleneksel” imasıyla satılarak Ramazan aylarında sofralara konulan, tüketicide bu algı çerçevesinde reklam ve pazarlama yöntemleri geliştirilen limonatada yapay aroma vericilerin kullanımı birçok soruyu beraberinde getirmektedir. Bu noktada meselenin bir kez daha yerli yabancı ya da marka ayrımı gözetmeksizin endüstriyel ürün bazında tüketiciye olumsuz yansımaları göz ardı edilmemelidir. Bir ürünün tercih yöntemi marka bazlı ya da sermaye kaynaklı olarak değil; içerik bazlı olarak ele alınmalıdır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Limon suyu konsantresi, Stabilizörler (Gam arabik, Ağaç reçinesinin gliserol esterleri), Doğal aroma verici, Renklendirici (Aspir çiçeği konsantresi), Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam-K, Sukraloz), Antioksidan (Askorbik asit)
🔍Uludağ Şekersiz Limonata Besin Değerleri
👉Enerji 10 kcal
👉Şeker Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri