Meyveli ve Aromalı Sular

Cappy Destek


Market raflarındaki çok sayıda “meyve suyu” görünümlü meyve nektarı ve meyveli içecekleri incelemeye devam ediyoruz. Sırada Cappy markasıyla satılan Destek ürünü var. Cappy Destek içeriğindeki B12 ve C vitamini ile Çinko ilavesinden dolayı sağlık beyanı yapan bir ürün. Ürün ambalajında “C vitamini, Çinko ve B12 vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Bu ürün çeşitli ve dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak tüketilebilir.” İfadeleri yer alıyor. Ürün tek porsiyonda 0,48 mcg. B12 vitamini, 15 mg. C vitamini ve 1,9 mg. Çinko içermektedir.

Peki varsayalım ki bu ürüne ilave edilen bu vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini destekliyor. Varsayalım ki bu ürünü tüketen bir kişi ambalajda yazanlara inanarak bunu “dengeli” ve “sağlıklı” yaşam tarzının bir parçası haline getirdi. Bu yanıltıcı ifadeler ve oluşturulan algının karşılığında ürünü tüketen bir kişi 200 ml.’lik tek kutuda – yaklaşık bir su bardağı üründen – 22 gr. Glikoz-fruktoz şurubu almış oluyor. Yani başka bir deyişle ürünün tek bardağında yaklaşık 11 tane küp şeker – evet yanlış okumadınız – bulunuyor. Liften yoksun bu ürünün tüketimiyle bu yüksek şeker yükü de kana hızla karışıyor ve o vücutta bu tüketim sonrasında ne denge ne de sağlıklı beslenme kalmıyor. Bu haliyle gerek ismi gerekse ambalaj üzerindeki önerileri dikkate alınırsa ürün tüketiciyi yanıltıcı ifadeler içermektedir.

Gelelim üründeki sebze ve meyve meselesine. Üründe %26 oranında meyve ve sebze içeren konsantre yer alıyor. İçerik beyanına göre Şeftali, Havuç, Elma, Kivi ve Portakal suyu konsantreleri bir arada yer alıyor. Damak tadınızı alt üst edecek bu karışıma bir de içeriğini bilmediğimiz Aroma vericiler eklenmiş. Ürünün yasal isminden gördüğümüz üzere – içerik beyanında görülmüyor – üründe Zencefil aroması yer alıyor. Bunun haricinde üründe hangi aroma vericilerin bulunduğunu ise bilmiyoruz çünkü mevzuat zorunlu kılmadığı için bunlar tüketiciye açıklanmıyor.

Ürünün “Destek” ismini almasında ürüne eklenen vitamin ve minerallerin etkisi var fakat tabi tam olarak ney nasıl destek olduğunun kararını siz daha iyi verebilirsiniz. Öyle ki, içeriğinde böylesine bir şeker yükü olan bu üründe tek kutuda günlük ihtiyacın %15’ini karşılayacak düzeyde C vitamini, B12 vitamini ve Çinko bulunuyor. Tek kutudan alınan 11 küp şekerin bu vitaminleri almaya değecek bir bileşim olup olmadığını siz düşünün. Üründeki şeker çeşidinin ambalaj üzerinde S veya F harfleriyle belirtildiğini de tekrar hatırlatalım. Son olarak; üründe Koruyucu veya Renklendirici bulunmadığını da söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karışık meyve ve sebze suyu konsantreleri (Şeftali, Havuç, Elma, Kivi, Portakal), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler, C vitamini, Çinko, B12 vitamini.
🔍Cappy Destek Besin Değerleri
👉Enerji 115 kcal
👉Şeker 22 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
👉C vitamini 12 mg.
👉B12 vitamini 0,38 mcg.
👉Çinko 1,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri