Özel Araştırma

Meyvelerdeki şeker sadece Fruktozdan ibaret değildir.


 “Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz?” kitabımızdan bugün paylaştığımız Fruktoz ile ilgili kesit sonrasında bir takım yorumlarda fruktozun meyve şekeri olarak tanımlanmasından kaynaklı bazı yanlış yönelimler olduğunu fark ettik. Toplumda özellikle son yıllarda uzmanların yeterince bilgilendirmemesinden ve hatta “Meyve yemeyin” gibi dayanaksız telkinleri sonrasında meyvelerde sadece ve yoğun olarak fruktoz olduğu kanaati yaygınlaşmaya başladı. Meyve eşittir fruktoz kabulü ve hatta meyve tüketimini neredeyse fruktoz şurubu içeren bir endüstriyel ürün tüketimiyle bir tutan bu kabuller sonrasında kafalar bir hayli karışıyor. Elbette böyle bir ortamda kitaptan yaptığımız kısa kesit de kafa karıştırıcı veya yanlış anlaşılmalara mahal verebiliyor. Biz de böyle bir kafa karışıklığına veya yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek adına sizler için meyvelerdeki şeker oranlarını yüksekten düşüğe doğru sıraladık.

İnfografikte gördüğünüz gibi üzümden çileğe kadar sıraladığımız meyvelerde ve meyvelerin geri kalanında da şeker kaynağı olarak sadece fruktoz bulunmuyor. Genel itibariyle fruktoz oranının glikoz ile dengeli şekilde dağıldığı, Elma gibi bazı meyve örneklerinde – sofra şekerinin kaynağı olarak bildiğimiz – Sakkarozun bile bulunduğu görülüyor. İncir, Erik ve Kiraz gibi meyvelerde ise fruktozdan daha yüksek oranda glikoz bulunduğunu söyleyelim. Fruktoz açısından glikoza göre biraz daha oranı ağır basan meyveler sırasıyla Üzüm, Armut, Elma olarak sıralanmaktadır. Bu üç meyvede fruktoz oranının glikoz göre diğer meyvelere oranla daha yüksek olduğunu belirtelim.

Bu haliyle meyve şekeri olarak bilinen fruktozun meyvelerde sanıldığı gibi çok yüksek oranlarda bulunmadığı gibi; meyvelerde sadece fruktoz bulunmadığı da açıkça bilinmelidir. Meyve tüketiminde dengeli şeker tüketiminin yanısıra; yüksek su oranı, lif ve vitaminlerle hiçbir zaman endüstriyel ürünlerle kıyaslanmayacak besin değeri vardır. Hazzı, keyfi ve mutluluğu bağımlılık yaratan endüstriyel ürünlerden alanlar meyvelerdeki doğal tat, koku ve şeker tatlarını gün geçtikçe daha da alamamaktadır. Çocukların meyve yerine endüstriyel ürünlerle erken tanışması ve artan tüketim ise damak tatlarının meyvelere bile yabancılaşmasını sağlamaktadır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri