Sakız ve Şekerleme

Polo Original


Çok uzun yıllardır raflarda gördüğümüz ve “Delikli nane” sloganıyla bilinen Polo Naneli Şeker ürününü inceliyoruz. Ürün ülkemizde Nestlé tarafından İngiltere’den ithal ediliyor. Ürünün menşe ülkesi de İngiltere olarak görünüyor. Ürünün İngiltere’de satışta olan içeriğiyle Türkiye’deki içeriğin aynı olduğunu söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz şurubu ve Modifiye Mısır nişastası olduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca Strearik asit ve %0,3 oranında Nane yağı içeriyor. En dikkat çekici nokta üründe aroma verici olmamasıdır. Öyle ki, üründen alınan nane tadının tamamının %0,3 oranındaki nane yağından geldiğini belirtmek gerekiyor. Bu husus dikkat çekicidir.

Bunun yanısıra 100 gr.’da 95 gr. Şeker ve glikoz şurubu içeren ürün 1,5 gramdan daha düşük tek adette yaklaşık 1,3 gr. şeker içermektedir. Bu da üç adet Polo naneli şeker tüketiminin yaklaşık 2 adet küp şekere denk olduğunu göstermektedir. Üründe lif bulunmadığını ve haliyle tüketilen şekerin hızla kana karıştığını söyleyelim. Ürün bu haliyle etikette belirtildiği haliyle 3 adet tüketimde neredeyse tamamı ilave şekerden gelen 17 kcal enerji vermektedir. 3 adet ürün 4,2 gr. şeker içermektedir – ki bu da yaklaşık iki adet küp şekere denktir.

Üründe Stabilizör olarak gördüğümüz ve ürünlerde pek rastlamadığımız Stearik asitten biraz bahsetmek gerekebilir. Stearik asit özellikle koyun kuyruk yağında bulunan bir yağ asididir. Polo naneli şekerde ise bitkisel kökenli stearik asit kullanıldığı belirtilmektedir. Stearik asit ayrıca tereyağında, kakao tozunda, sucukta ve kaymakta yüksek oranda bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Modifiye Mısır Nişastası, Stabilizör (Stearik asit), Nane yağı (%0,3)
🔍Polo Naneli Şeker Besin Değerleri
👉Enerji 17 kcal
👉Şeker 4,2 gr.
👉Yağ 0,04 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 3 adet naneli şeker için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri