Gazsız İçecek

Uludağ Ramazan Şerbeti


Geçtiğimiz haftalarda Limonata ve Şekersiz limonata çeşitlerini incelediğimiz Uludağ markasının Ramazan ayına “özel” olarak ürettiği Ramazan Şerbeti’ni inceliyoruz. Tabi özel diyoruz ama üründe pek bir “özellik” yok. Öyle ki ürün aslında %10 oranında Elma ve nar içeren konsantreden imal gazsız bir meyveli içecek. Yani üründe Ramazan’a özel meyvelerden veya bitkilerden söz etmiyoruz.

Ürünün Ramazan ile uzaktan yakından ilgisi bile yok desek; herhalde abartmış olmayız. Ama tabi endüstriyel ürünler pazarlamada sınır tanımıyorlar. Kola nasıl her dönem Ramazan ayına özel ambalajlar üretiyor, reklamlar yapıyorsa; diğer markalar da buna benzer şekilde tüketicinin gözünü boyamanın yollarını arıyorlar. Bu ürün de bunlardan biri.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sıralarda; Su, Şeker ve Elma suyu konsantresiyle Nar suyu konsantresini görüyoruz. Üründe sofra şekeri kullanılmış. 100 ml. ürün 11 gr. şeker içeriyor. Bu da 250 ml.’lik tek porsiyonda – yaklaşık tek su bardağında – tam 27,5 gr. şekere denk geliyor. Yani bir su bardağında doldurulmuş yaklaşık 13 tane küp şekerden bahsediyoruz. Tek bardakta tam 13 küp şeker! Üründe elbette lif bulunmuyor. Yani kanınıza karışacak böylesi bir şeker yükünü düşünün ki bir de bu şeker yükü Ramazan ile özdeşleştiriliyor. Tüm gün aç kalmış bünyeler, kan şekeri düşmüş bir vücuda giren bir şeker bombasından bahsediyoruz. Ürün koruyucu içermiyor fakat bünyelerimizi bu üründen kim koruyacak onu da bilmiyoruz.

Üründe %10 oranında meyve bulunan meyve suyu konsantreleri var demiştik. Elbette bu kadar düşük oranda meyveden istenen tat ve koku alınamayacak. Bu yüzden de üründe doğal aroma vericiler kullanılmış fakat kullanılan aroma vericilerin çeşitleri belirtilmemiş. Üründe ayrıca meyvelerin veremediği istenen koyu renk siyah havuç ve frenk üzümü konsantreleri ekleyerek verilmeye çalışılmış. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Elma suyu konsantresi, Nar suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Doğal aroma vericiler, Renklendiriciler (Siyah havuç ve frenk üzümü konsantreleri)
🔍Uludağ Ramazan Şerbeti Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 27,5 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri