Özel Araştırma

Çocuğunuza ne yedirdiğinizin farkında mısınız?


Doğadaki hiçbir meyve endüstriyel ürünler kadar yüksek oranda şeker ve düşük lif içermez. Doğadaki hiçbir meyvedeki gerçek şeker, tükettiğinizde kan şekerinizi bir endüstriyel ürün kadar hızla yükseltmez. Doğadaki hiçbir meyve içeriğinde vücudun tanımlayamadığı katkı maddeleri, kimyasal koruyucular ve yapay aromalar içermez.

34 gr.’lık tek bir gofret aynı miktardaki muzdan 3 kat daha fazla şeker ve 6 kat daha fazla kalori içeriyor. Endüstriyel olarak üretilmiş bir gofretin içeriğinde ilave şeker yanısıra doymuş yağdan gelen yüksek kalori bulunurken, muzda vitamin ve mineraller vardır.

gıda dedektifi

Bugün tartışmamız gereken belki de en kritik husus; çocukların ve gençlerin gelişiminde büyük katkısı olan meyvelerin alım gücünü zorlar boyuta gelmesidir. Bu sebeple maalesef sağlık vaadi olmayan fakat nispeten ucuz fiyatlarla satılan endüstriyel ürünler alım gücü düşük aileler tarafından tercih edilmektedir. Bir anne markete girdiğinde çocuğuna muz alamıyorsa, elbette muzlu süt almanın ona faydalı olabileceği düşüncesindedir. Burada kabul etmemiz gereken bazı gerçeklerin yanısıra madalyonun diğer yüzüne de cesaretle bakmalıyız.

Tam da bu noktada; devlet kurumları ve kimi belediyelerin alım gücü yetersiz kişilere sözde “yardım” adı altında yine ucuz endüstriyel ürünleri vermelerini asla kabul etmiyoruz. Söz konusu yardım ise ve kamunun maddi gücü de bu uğurda harcanıyorsa; alım gücü yetersiz hanelere meyve, sebze, kurumeyve ve mümkünse et, tavuk, bakliyat gibi temel gıda malzemeleri dağıtılmalıdır. Aksi her türlü faaliyet sosyal medyada propaganda yapmak amacıyla düzenlenmiş PR çalışmasından öteye gitmemektedir. Benzerlerini maalesef haftalardır yardım kuruluşları, büyükşehir belediyeleri ve çeşitli örgütler üzerinden gördüğümüz bu faaliyetler samimiyetten uzak ve daha da önemlisi halkın sağlığına değil; endüstriyel firmalara hizmet etmektedir.

Meyve sevmeyen çocuk kalmasın diyoruz – evet bunu başarmalıyız. Fakat daha da önemlisi meyve yemeyen çocuk kalmasın kısmını başarmaktır. Bu noktada da kamuya önemli görevler düşmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri