Çikolata ve Gofret

Nestlé 1927 Fındık Dolgulu Sütlü Çikolata


Önceki gün Youtube kanalımızda Bayram Özel yayını üzerinden sizlere aktardığımız ilk bayram çikolatası olan Nestlé 1927’yi inceliyoruz. Ürün 159,6 gr.’lık paketlerde satılıyor. Paketten tanesi 8,33 gr. olan 19 adet çikolata çıkıyor. Çikolataların hepsi bayramda ikram edilmek üzere hazırlanmış ve ayrı ayrı paketlenmiştir. Bunun yanısıra ürün ambalajındaki süslemelerden de ürünün bayrama özel olarak üretildiğini anlıyoruz.

Ürünün üretim boyutunda dikkat çeken bir ayrıntıdan bahsedeceğiz. Nestlé 1,5 yılı aşkın süredir piyasadaki birçok çikolatadan ayrışan özel bir içerik ile 1927 serisini üretiyor. Bu seri Nestlé’nin Türkiye’de üretime başladığı 1927 yılına atıfta bulunan özel bir seri olarak dikkat çekiyor. Yine bu serinin bir uzantısı olarak gördüğümüz 1927 markalı bu üründe ise bizi şaşırtan bir detay ile karşılaşıyoruz. Öyle ki; ürünün ambalajının arkasından gördüğümüz üzere ürün Nestlé Türkiye tarafından üretilmiyor. Öyle ki; ambalajdaki TR-34-K-013224 no’lu işletme kayıt numarası üzerinden araştırdığımızda karşımıza Kahve Dünyası markasıyla bilinen Detay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. çıkıyor. Yani Nestlé 1927 markasıyla satılan bu ürün fason olarak Detay Gıda’nın İstanbul’daki fabrikasında üretiliyor. Nestlé’nin 1927 markalı diğer ürünleri ise Nestlé Türkiye tarafından Bursa Karacabey’deki fabrika tarafından üretiliyor.

Bu bilgiler sonrasında gelelim ürünün içeriğine; Ürün temel olarak %60 Sütlü Çikolata ve %40 Fındıklı Dolgudan oluşuyor. Üründeki Sütlü Çikolatada ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve Tam yağlı süttozu bulunuyor. Üründe bitkisel yağ ilavesi yok fakat buradan da anlaşılacağı gibi ürün şeker ve yağ oranı yüksek bir çikolataya sahip. Çikolatada yağlı ve yağsız süttozunun yanısıra ilave süt yağı da bulunuyor. Emülgatör olarak Soya Lesitini yerine Ayçiçek Lesitini kullanıldığını görüyoruz. Sütlü çikolatadaki kakao kuru maddesi oranı – yani kakao yağı ve kakao kitlesinin toplam oranı – %29 olarak belirtilmiştir.

Üründeki fındık dolguya baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Şeker, Fındık püresi ve Kakao kitlesi olduğunu görüyoruz. Üründeki fındık püresi oranı %24,5 olarak belirtilmiş. Bu oranın %40’lık fındık dolgusunda bulunan oran olduğunu düşünürsek bu haliyle üründe %9,8 oranında fındık püresi olduğunu söyleyebiliriz. Bu haliyle ürün 159,6 gr.’lık tek pakette 15,6 gr. fındık püresi içermektedir.

Gelelim üründeki besin değerlerine; Ürün 100 gr.’da 49 gr. şeker ve 34 gr. yağ içeriyor. Yani tükettiğiniz bu çikolatanın %83’ü şeker ve yağdan ibarettir. Ürünün 8,33 gr.’lık tek adedinde 4,1 gr. şeker ve 2,8 gr. yağ bulunuyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise sadece 0,2 gr.’dır. Üründen alınan kalorinin %35,3’ü ilave şekerden gelirken, %27,5’i doymuş yağdan gelmektedir. Üründe doymuş yağ oranının yüksek olması süt yağı ve kakao yağı kaynaklıdır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Sütlü Çikolata (%60) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Süt yağı, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tuz, Doğal aroma verici (Vanilya)], Fındıklı Dolgu (%40) [Şeker, Fındık Püresi (%24,5), Kakao kitlesi, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu,Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Yağsız süttozu]
🔍Nestlé 1927 Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 556 kcal
👉Karbonhidrat 52 gr.
👉Yağ 34 gr.
👉Protein 8,2 gr.
👉Lif 2,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (8,33 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri