Özel Araştırma

Türk Lezzetleri Projesi kapsamında “yerli yoğurt mayası” üretildi; Fakat bu bir ilk değil!


Torku tarafından “yerli” yoğurt mayası üretildiğine dair önceki aydan bu yana yayınlanan reklamlar ve haberler sonrasında bize de çok sayıda takipçimiz tarafından bu konu soruluyordu. Yıllık 30 milyon doları aşan yoğurt mayası ithalatı genelde tüketicilerin pek bildiği bir detay değil. Yani endüstriyel yoğurtların faydaları veya sağlıklı olup olmadığı tartışmalarının yanısıra yoğurt üretiminde ithal mayaların kullanılıp kullanılmadığı pek gündeme gelmemişti. Bundan bir yıl kadar önce bir ara Fransa’dan maya ithalatıyla ilgili bir kriz yaşanmış ve bu süreçte sektör temsilcileri “Bir süre daha maya gelmezse, yoğurt üretemeyiz” tarzında demeçler vermişti. Bu kapsamda Konya Şeker ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi işbirliğiyle üretilen yerli yoğurt mayası özellikle süt sektörünü yakından ilgilendiren çok önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Konuyla ilgili Pankobirlik Başkanı Recep Konuk “Endüstriyel yoğurt üretiminde ithal maya kullanıldığını gördük. Yoğurdun sütü bizden, mayası eldendi. Biz bu garabete son vermiş olduk.” İfadeleriyle ithal maya ile milyonlarca dolarlık ithalatın önüne geçileceğini vurguluyor. Konuyu merak edip araştırdığımızdaysa çok daha çarpıcı bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz.

Öyle ki; Türkiye’de ilk yerli endüstriyel yoğurt mayasının 2012’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle üretiliyor. Artvin, Aydın ve Çankırı’daki yoğurtlardan doğal yolla elde edilen bu mayanın tanıtımında o dönemin bakanı Mehdi Eker şu sözleri sarfediyor; “Türkiye bu ithalatı yapmaktan artık kurtulmuştur.”

Ve aradan geçen 8 yılına ardından yıllık 20 milyon dolar olan maya ithalatı bugün itibariyle kaynaklara göre 30 milyon doları aşmıştır. 8 yıllık süreçte ortalama milli servet kaybı 200 milyon doları bulmaktadır. Dönemin Atatürk Orman Çiftliği Müdürü’nün ifadelerine göre yerli mayaların üretime hazır olduğu ve hatta birçok firmayla protokol aşamasına gelindiği belirtiliyor. Daha önce üretilen bu yerli mayanın neden endüstriye kazandırılmadığı ve yapılan AR-GE çalışmalarıyla yıllar sonra nihayete erdirilen bu projenin neden sonlandırıldığını merak ediyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri