Özel Duyuru

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası “suç işlediğimiz” gerekçesiyle yaptığı açıklamaya cevabımızdır.


Önceki hafta yayınladığımız bir Ayçiçek yağı üzerinden Linkedin platformunda başlayan tartışma sonrasında bazı seviyesiz mesajlar ve yorumlar birçok seferde olduğu gibi tarafımıza – bu sefer TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın İzmir İl Başkanı tarafından- yöneltildi. Ne yaparsak yaranamadığımız gibi bu sefer de kitap yazdığımız için alay edilircesine bir üslubla karşı karşıya kaldık. Bununla da yetmedi mevkiilerini kullanan bu şahıs ve bu şahsın peşinden gidenler bize birçok itham, itiraf ve hakarette bulundu. Fakat bu süreç Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu’nun diyaloğa açık ve seviyeli duruşu sayesinde, bizim de girişimlerimizle bugün Youtube’da herkese açık bir yayına dönüştü.

Biz bu canlı yayında gıda endüstrisini tüketici ve mühendis gözünden konuşmaya niyetlenmişken, Gıda Mühendisleri Odası’ndan diyaloğu kapayan ve ithamlar içeren bir açıklama yapılmıştır.İlk olarak yasalar karşısında suç işlediğimizi iddia eden Gıda Mühendisleri Odası’nı hangi suçları işlediğimiz noktasında kamuoyunu dürüstçe bilgilendirmeye çağırıyoruz. Kaldı ki, TMMOB odaları geçmiş yıllarda çokça gördüğümüz birçok toplumsal olayda fikir özgürlüğünden ve demokrasiden bahsederken bugün gelinen noktada Gıda Dedektifi’yle ilgili “suçlamaları” düşündürücüdür.

Gıda Dedektifi bugüne kadar duruşu gayet net olan ve arkasında hiçbir siyasi güç, kurum ya da firma bulunmayan bağımsız bir platformdur. Niyetinin etiket bilgilendirmesi ve tüketiciyi endüstriyel ürünlerle ilgili bilgilendirme olduğu 1500’den fazla paylaşımında aşikar olan hesabımıza yöneltilen bu suçlamaları kabul etmiyoruz. Bu bağlamda gıda mühendislerinin mesleki olarak topluma sunduğu katkıları olduğu kadar endüstriyel üretim sürecindeki etkilerini de tarafsız ve demokratik olarak her zaman konuşulduğu bir platform olan Gıda Dedektifi, bugün hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen diyaloğa verdiği önem çerçevesinde 50’den fazla gıda mühendisiyle açıklamanın yapıldığı dakikalarda 4 saati aşan bir toplantı yapmıştır. Toplantıda da ortak dil ve anlayış ön plana çıkmıştır. Topluma katkı sağlamak dışında hiçbir amacı olmayan platformumuz alaycı ve aşağılayıcı dile teslim olmayacak, akıl üstün gelecektir.#NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri