Özel Araştırma

Torku Tam Tanem’deki fason üretim bilgisini anlamayanlar için “tane tane” anlatıyoruz.


İlk günden bu yana etiket okuma farkındalığı ve tüketici bilinci üzerine beyanlara ve belgelere dayanarak paylaşım yapmaktayız. Aynı zamanda Gıda Dedektifi olarak etiket üzerinden edindiğimiz bilgiler üzerinden herkesin yapabileceği çıkarımlar yaparak milyonu aşkın kişiyi bilgilendirmekteyiz. Yapılan bu bilgilendirmeler hiçbir zaman kişisel kanaatlerimize dayanmamakta, tarafsız ve bağımsız ilkelerle ve hiçbir kişinin, firmanın ya da kurumun etkisinde kalmadan yapılmaktadır. Aksi tüm iddiaları geçmişte yaptığımız bini aşkın paylaşım yalanlamaya yetecektir.

Dün Youtube üzerinden incelemesini yayınladığımız Torku Tam Tanem Çoko ürünüyle ilgili videonun başındaki “fason üretim” bilgilendirmesiyle ilgili yayınımıza gelen bazı yorumlar sonrasında bugün ilave bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Videomuzun 5 dakikalık kısmında ürün etiketinde belirtilmeyen ve sadece detaylı araştırma ile öğrenebileceğimiz fason üretim gerçeğini ortaya koyuyoruz. Videonun devamında ise ürünün her zaman yaptığımız detaylı etiket incelemesini yayınlıyoruz. Videodaki detayları incelemeden ve anlatılmak isteneni bir türlü anlamayan sınırlı bir kesim için şimdi Torku Tam Tanem’deki fason üretim tespitimizi ve ne amaçla bunu yayınladığımızı “tane tane” anlatacağız.

İlk olarak şunu net söylemek gerekiyor; Ürün etiketinde ürünü üreten firmanın adı ve adresi yazmamaktadır. Üründe adı geçen Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş. hepimizin malumu olarak Torku markasının sahibidir. Bazı yorumlarda “Bulgur Fabrikası” olarak nitelenen adres de dolayısıyla üretici firmaya ait adres değildir. İşletmeci yani ürünü ürettiren firma olan Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş.’nin telefon ve faks numarasına kadar etikete yazan firma ne hikmetse asıl üretici ile ilgili bilgileri tüketiciye açıkça sunmamaktadır.

Burada temel vurgumuz da bu yöndedir. Hammaddesinden, üretiminden, denetiminden bu denli emin olunan bir süreç işletiliyorsa; bu ürünün üreticisinin de tüketiciye açıkça sunulması gerekir.Bundan kaçınmak, bu bilgileri saklamak ise “fason üretim” mantığının toplum nezdinde olumsuz algılanmasına yol açmaktadır. Fason üretim ile ilgili tek bir olumsuz cümlemiz olmamasına rağmen bu algının gündeme getirilmesinin sorumlusu biz değil, fason üretim gerçeğini tüketiciden gizleyen firmalardır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri