Özel Araştırma

Bizim neyimiz eksik? Türkiye ve Birleşik Krallık’taki Fanta karşılaştırması.


Son dönemde özellikle C vitamini içeriğiyle tüketicilerde “sağlıklı” algısı oluşturan gazlı içecek Fanta ile ilgili dikkat çekici bir kıyaslama yapacağız. Kıyaslama demişken, bu farklı bir marka ya da ürün ile olmayacak. Sadece basit bir karşılaştırmayla aynı ürünün Birleşik Krallık’taki içeriğiyle ülkemizdeki içeriğini gözler önüne sereceğiz. Bunu açıklarken de basit bir soru soruyoruz; Bizim neyimiz eksik?

Türkiye’de “Eğlenceyi Yakala!” sloganıyla satılan Fanta, İngiltere’de “Best Fanta taste ever!” yani “Şimdiye kadarki en iyi Fanta tadı!” sloganıyla satılıyor. Öyle ki; ürün Türkiye’de %3 oranında Portakal suyu konsantresi içerirken, bu oran Birleşik Krallık’ta %5’e yükseliyor. Bu oran içerisinde %3,7 Portakal suyunun yanısıra %1,3 oranında Narenciye suyu konsantresi bulunuyor.

https://youtu.be/a-FMP58GJyw

Türkiye’deki ürünün 330 ml.’lik tek kutusunda 24,1 gr. yani yaklaşık 12 tane küp şeker bulunuyorken; aynı ürünün Birleşik Krallık’taki aynı kutusunda 15,2 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker bulunuyor.

Türkiye’deki üründe şeker kaynağı olarak mısır şurubu yani glikoz-fruktoz şurubu bir alternatif iken; Birleşik Krallık’taki aynı üründe mısır şurubu içeren bir alternatif bulunmuyor.

Türkiye’deki üründe yapay aroma vericiler kullanılmışken, Birleşik Krallık’taki aynı üründe “doğal” aroma vericiler kullanılıyor.

Türkiye’deki üründe Renklendirici olarak havuçtan üretilen Beta Karoten varken; Birleşik Krallık’taki aynı üründe havucun kendisi ve kabak bulunuyor. Üründe bu içerikle turuncu renk doğal olarak veriliyor ve ilave renklendirici içermiyor.

Neyimiz eksik,
Neyimiz fazla belli.
Ama asıl eksik olan bu ürünlerle ilgili tepkimiz ve bu ürünlerdeki çifte standardın her geçen gün daha da belirginleşmesidir. Türkiye yapay aroma vericilerle, mısır şurubuyla ve yüksek ilave şeker ile obeziteye, diyabete ve birçok kronik hastalığa işte böyle sürüklenmektedir. Bu yayınlarla tüketici olarak kendimizi ve ailemizi korumayı hedeflerken; Türkiye Cumhuriyeti’nin gıda politikalarını yönetenlere de belki biraz ilham, belki biraz cesaret veririz diye ümit ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki; bu endüstriyel ürünlerin önüne toplumsal farkındalık ve bu farkındalığın tezahürü olarak yapılacak mevzuat düzenlemeleriyle oluşacak güçlü bir devlet politikasıyla geçebiliriz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri