Gündem Özel

Bakanlık güncel taklit ve tağşiş listesini yayınladı.


Tarım ve Orman Bakanlığı 69 firmaya ait 136 farklı ürünün yer aldığı güncel taklit ve tağşiş listesini yayınladı. Listede alkollü içeceklerden baharata, bitki çaylarından bitkisel yağa, et ürünlerinden takviye edici gıdalara kadar birçok farklı ürün ve işletme ifşa ediliyor. Ürün ve işletmeler arasında bazıları özellikle dikkat çekiyor. Bunlardan biri Anadolu Mutfağı adıyla satılan Kırmızı Pul Biber’de boya maddesi tespiti. Ürün daha önce çokça farklı çeşitleri için menşe ülke konusunda dikkat çektiğimiz, ithal bileşenleri Anadolu ismiyle tüketiciye satan bir private label yani fason üründür. Tağşiş listesinde yer alan bu ürün de Şok Marketler için Noor Asia Turkey Gıda firması tarafından fason olarak üretilmiştir.

Bunun dışında listede İstanbul Bağcılar ve Kağıthane’de yer alan lokantalarda at ve eşek eti tespitleri dikkat çekiyor. İstanbul Bağcılar’da yer alan Tantunim isimli işletmede pişmiş tantunide ve çiğ dana köftede at ve eşek eti, İstanbul Kağıthane’de Kervan Saray Sofrası isimli işletmedeyse çiğ tavuk dönerde at eti tespit edildi. Tağşişte sınır tanımayan bu işletmeler listede açık adları ve adresleriyle yer alıyor. Listede bunların yanısıra zeytinyağı ve yoğurtlarda da dikkat çeken tağşişler bulunuyor. Listenin tamamına pdf formatında hemen aşağıdaki bölümden ulaşabilirsiniz.

Listede ayrıca Tirebolu Çaysan firmasına ait Elmas Gold isimli siyah çayda boya bulunduğu tespit edilmiştir. Tağşiş tespit edilen çayların parti/seri numaraları ise 20619 ve 0033 olarak açıklanmıştır. Ürünün Giresun’da üretildiği anlaşılıyor.

Listede ayrıca zeytinyağlarında yapılan tağşişler de gözler önüne seriliyor. Fakat bu kısımda dikkat çeken bir detay var; O da Bilecik’te faaliyet gösteren bir firmanın farklı markalar üzerinden fason olarak ürettiği birçok yağda tekraren aynı tağşişleri yapmış olmasıdır. Tüketiciye ulaşma sürecinde üretim aşamasında denetimin neredeyse olmadığını gözler önüne seren bu süreçte bakanlık raflardan topladığı bu ürünlerde tekrar edilen bu tağşişleri tespit ediyor. Firmanın Akdeniz Yöresel Antalya, Alanya Birlik, Ege Kırsal, Lezzet Dünyası gibi farklı markalarda ürettiği tüm zeytinyağı ürünlerinde tağşiş yaptığı listede yer alıyor.

Listenin en dikkat çeken detaylarından biri de İstanbul Bağcılar ve Kağıthane’de ortaya çıkan at ve eşek eti tağşişi oldu. Tanuni ve çiğ tavuk dönerde at ve eşek eti tespiti gıda güvenliğinin geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne serdi. Listede ayrıca çok sayıda işletmede dana köftede sakatat, dana kıymada kanatlı eti, dana sucukta kanatlı eti ve sucukta baş eti tespit edildi. Bu tağşişlerin tamamının işletme adı ve açık adresleriyle birlikte listede bulabilirsiniz.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri