Meyve Suyu ve Nektar

İçim Şeftali Nektarı


Meyve suyu görünümüyle, çocuklara yönelik çizgi film karakterleriyle ve meyve görselleriyle satılan bu ürünlerin içeriğine çok dikkat etmelisiniz. Gıda endüstrisinin bugün geldiği noktada yıllardır vurgulamaya çalıştığımız gibi artık markalar değil; içerikler önem kazandı. Markaya güvenerek ürün tercih eden tüketicilerin yıllardan bu yana incelemelerimizle ürünlerin içeriğine dikkat ettiklerinde ne kadar şaşırdıklarına hepimiz şahit oluyoruz. İşte bu ürün de bundan pek farklı değil. İçim markasıyla satılan Şeftali Nektarı ürününü inceliyoruz.

Üründe ilk 3 sırada; Su, Şeftali püre konsantresi ve Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu bulunduğunu görüyoruz. Üründe konsantrede oranı belli değil fakat konsantredeki meyve oranı %50’dir. Üründe su ve meyve suyu konsantresinden geri kalan ise şeker, tatlandırıcılar ve katkı maddeleridir.

Bizim market rafında tespit ettiğimiz ürün ambalajında “F” işareti görülüyor. Bu da üründe mısır şurubu yani glikoz-fruktoz şurubu olduğunu gösteriyor. Üründe bu şeker yükünün yanısıra yapay tatlandırıcılar olan Asesülfam Potasyum ve Sukraloz da kullanılmış. Bu da ürünün damak tadını alt üst eden; gerçek şeker tadından çok daha yüksek tada sahip olduğunu gösteriyor. Üründe önemli bir özellik olarak aroma verici bulunmadığını söylemek gerekiyor. Bu ürünlerin çocukların sağlığını bozmasa da; içerdikleri yüksek şeker tadıyla tat alma duyularını etkileyeceği açıktır. Fakat az önce söylediğim sebeplerden dolayı yüksek şeker tadına alışan çocukların gerçek şeftaliden yeterince tat alamama durumu ortaya çıkabiliyor. Bu haliyle 200 ml.’lik tek kutu üründe 17,4 gr. Şeker yani yaklaşık 8 tane küp şekere denk şeker içerdiğini söyleyelim. Bu orana az da olsa meyveden gelen şekerin de dahil olduğunu ve bu şeker yükü karşılığında üründeki lif oranının belirtilmediğini vurgulayalım. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeftali Püre konsantresi, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Antioksidan (Askorbik asit), Tatlandırıcılar (Asesülfam K, Sukraloz)
🔍İçim Şeftali Nektarı Besin Değerleri
👉Enerji 70 kcal
👉Şeker 17,4 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri