Dondurma ve Buzlar

Algida Maraş Usulü Mandıra


Ambalaj üzerinde “%80 Süt ve süt ürünü” ifadesiyle dikkat çeken ve takipçilerimizden de tarafımıza çokça gönderilen Algida Maraş Usulü Mandıra ürününü inceleyeceğiz. Ürün 500 ml.’lik ambalajlarda satılıyor. Ürün içeriği açısından Algida markasının geçtiğimiz yılki yayınlarımızdan epey bir ilham aldığının kanıtı olarak dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %50 oranında koyulaştırılmış tam yağlı inek sütü ve %30 oranında Pastörize yağsız keçi sütü içerdiğini görüyoruz. Üründe bu haliyle %80 oranında süt ve süt ürünü bulunuyor. Bu da “dondurma” kavramının tam bir karşılığı olarak dikkat çekiyor. Bu haliyle sütten gelen yağların etkisiyle ürün 100 gr.’da 6,6 gr. Yağ içeriyor. Üründe ilave bitkisel veya hayvansal yağ bulunmuyor.

İçerikte üçüncü sırada ise Şeker yer alıyor. Üründe sofra şekeri haricind ilave şeker bulunmuyor. Yani Algida markasında pek de görmeye alışmadığımız şekilde Glikoz-fruktoz şurubu içermiyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 25 gr. Şeker içerdiğini söyleyelim. Fakat bu şekere %80 oranındaki sütten gelen laktoz da dahildir. Yani tamamı ilave şeker değildir. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 100 gr.’da 0,5 gr. gibi düşük bir seviyededir.

Ürün bunların yanısıra Kıvam arttırıcı ve Emülgatör içeriyor. Pek şaşırtıcı olan bir başka detay ise üründe aroma verici olmamasıdır. Ürün içeriğinde son sıradaysa Salep bulunuyor fakat salep oranı belirtilmemiştir. Son olarak ürünün içerdiği yüksek oranda sütten dolayı 100 gr.’da 3,7 gr. protein içerdiğini de belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Koyulaştırılmış tam yağlı inek sütü (%50), Pastörize tam yağlı keçi sütü (%30), Şeker, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Selüloz gam), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Sahlep.
🔍Algida Mandıra Besin Değerleri
👉Enerji 107 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 3,9 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri