Özel Araştırma

Algida Maraş Usulü Mandıra ürününde etiket bilgilerine dikkat ediniz!


Dünkü Algida Maraş Usulü Mandıra paylaşımımız sonrasında sizlerden çok yorum geldi. Açıkçası biz de Algida markasından pek de beklemediğimiz gibi Glikoz-fruktoz şurubu içermeyen ve yüksek oranda süt ve süt ürünü bulunan bir dondurmayı ilk kez incelemiştik. Bu şaşkınlıktan olsa gerek üründeki %30 oranındaki yağsız keçi sütü ifadesini sehven “Tam yağlı” olarak yazmıştık, bunu düzeltiyoruz. Üründe %80 oranında süt değil; %50 oranında tam yağlı koyulaştırılmış inek sütü ve yağsız keçi sütü olmak üzere %80 oranında süt ve süt ürünü bulunduğunu da ayrıca vurgulayalım.Bugün gelen mesajlarda dikkatimizi çeken bir diğer husus ise üründe Glikoz-fruktoz şurubuna rastlayan takipçilerimizin ifadeleri oldu.

Bazılarına direkt mesaj üzerinden cevap verdik fakat son gelen mesajdaki “Sizin önerinizle gidip 3 tane aldım, içinde Glikoz şurubu var.” ifadesi bu yayını yapmamızda temel etkenlerden biri oldu. Şunu net olarak belirtmemiz gerekiyor ki; Gıda Dedektifi olarak bini aşkın ürün incelemesinde bugüne kadar hiçbir ürünü önermediğimiz gibi hiçbir ürünü de kötülemedik ya da karalamadık. Ürünlerin etiket beyanları ve besin değeri analizleri üzerinden sizlere tarafsız çıkarımlar yaptık. Hatta kararı size bırakarak bir yıla yakın süredir Tüketicinin Kararı anketlerimizle ürünlerle ilgili son kararı sizlere bıraktık. Bu konuda da sağduyulu oylama sonuçlarını profilimiz üzerinden sabit story paylaşımı olarak yayınladık.

Peki neden bizim Glikoz-fruktoz şurubu bulunmuyor dediğimiz ürünlerde Glikoz-fruktoz şurubuna rastlandı? Bu da ürünün etiketinin okunmasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Öyle ki; Algida Maraş Usulü Mandıra ürünü geçtiğimiz yıl üretimlerinde sadece %10 oranında kaymak, %10 oranında keçi sütü ve Glikoz-fruktoz şurubu içerirken; bu yılki üretimlerde gerek süt oranı arttırılıyor, gerekse nişasta bazlı şeker içerikten çıkartılıyor. Fakat buna dikkat etmeyen bazı takipçilerimiz üzerinde Üretim yılı yazmayan fakat 2019 yılı üretimi olduğu içeriğinden anlaşılan bu ürünlere rastlıyorlar. Bu çerçevede ürünün her iki yılki üretimlerinin de şu anda satışta olduğunu tekrar hatırlatarak içeriğe bakmadan tercih yapmamanız gerektiğini tekrar vurgulayalım. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri