Dondurma ve Buzlar

Golf Maraşım


Önceki gün yayınladığımız Algida Maraş Usulü Mandıra ürününden sonra DM ve yorumlar üzerinden sizler tarafından çokça sorulan ve bahsedilen Golf Maraşım dondurmayı inceleyeceğiz. Ürün geçtiğimiz yıl Vedat Milor’un yer aldığı reklamlarla ve “Markaya değil, arkaya bak!” sloganıyla vurguladığı etiket farkındalığıyla çokça konuşulmuş ve Gıda Dedektifi’nde de haklı olarak gündem gelmişti. Ürünü bugün bizzat buldum ve inceledim.

İlk olarak dikkatimi çeken önemli bir hususu söyleyeyim; ürünün geçen yıldan farklı olarak bu yıl krema ve yağsız süt tozu ilavesi içermiyor. Üründeki inek sütü ve keçi sütü oranları da geçen yıldan farklı olarak net oranlarla verilmiş. Hatırlarsanız “etiket bakın” yazmasına rağmen bu bilgileri tüketiciye beyan etmeyen firma yaptığımız yayınlar sonrasında Gıda Dedektifi’ne bu oranları açıklamıştı. Bu yıl ise tüketiciye beyan etmediği bu oranları etikete de yansıtarak yayınlarımızın etkisini bir kez daha göstermiş oldu.

Gelelim ürünün detaylarına. Üründe Sofra şekeri yanısıra Glikoz şurubu yer alıyor. Firma etikette yaptığı düzenlemeyi maalesef Glikoz şurubu konusunda yapmamış. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 28 gr. Şeker içeriyor. Bu şekerin – firmanın geçen yıl verdiği bilgiler doğrultusunda – yaklaşık 5 gr.’lık kısmı laktozdan gelirken 23 gramı ilave şeker yani sofra şekeri ve glikoz şurubundan ibarettir. Bu da ürünün 60 gr.’lık tek porsiyonda 13,8 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini gösteriyor.
Üründe ilave bitkisel yağ veya aroma verici bulunmuyor. Fakat ürün emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritleri ve Karragenan da dahil olmak üzere 5 farklı stabilizör yani kıvam arttırıcı katkı maddesi içeriyor. Üründe son sırada ise salep bulunuyor. Fakat maraş usulü kıvamını salep değil; kıvam arttırıcı katkı maddelerine borçlu olduğunu şimdiden söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Süt [İnek sütü (%50), Keçi sütü (%25)], Şeker, Glikoz şurubu, Stabilizörler (Guar gam, Sodyum Aljinat, Karragenan, Lokust Bean gam, Sodyum Karboksimetil Selüloz), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Salep.
🔍Golf Maraşım Besin Değerleri
👉Enerji 114,6 kcal
👉Şeker 16,8 gr.
👉Yağ 3,6 gr.
👉Protein 3 gr.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri