Dondurma ve Buzlar

Algida Vanilyalı Sütlü Buz “Endüstriyel”


Önceki haftalarda bir grossmarkette rastladığımız bu ürün çoğunlukla restoran ve kafelerde satılan 5 litrelik endüstriyel boy dondurma olarak biliniyor. Siz restoranlarda ve kafelerde bu ürünü “Algida” markasıyla veya belki de markasını bile bilmeden tüketiyor olabilirsiniz. Öyle ya da böyle ürünün içeriği size beyan edilmiyor. Biz baştan söyleyelim; size muhtemelen süslü tepsilerde sunulan ve içeriği beyan edilmeyen gördüğünüz bu ürün bir “dondurma” değil; sütlü buz! Ürün içeriğinde dondurma niteliği kazanacak kadar süt yağı olmamakla birlikte Hindistan Cevizi ve Palm yağı var. Fakat daha önce Torku ürünlerinde gördüğümüz kelime oyununa burada da rastlıyoruz. Ürün etiketinde Palm yağı yerine Hurma yağı yazdığını görüyoruz. Aynı etiketin İngilizce içeriğinde ise Palm oil ifadesi bu kelime oyununu açıkça ortaya koyuyor.

Üründe ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Glikoz-fruktoz şurubu bulunuyor. Ürüne mevzuata göre sütlü buz demiştik fakat daha net tabiriyle şekerli buz desek daha doğru olacak. Ürün 100 gr.’da 21 gr. Şeker içeriyor – ki bu da 60 gr.’lık tek porsiyonda 13 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şekere denk geliyor. Bu şeker oranı da üründeki su yani buz oranının yükseliğini de ayrıca gösteriyor. Üründe yüksek şeker yüküne karşılık lif oranı ise 100 gr.’da 0,2 gr. olarak dikkat çekiyor. Üründe Hindistan cevizi ve Palm yağları kullanıldığını söylemiştik. Buna göre ürün 100 gr.’da 7 gr. yağ içeriyor ve kullanılan doymuş yağ oranı yüksek bitkisel yağların etkisiyle üründeki doymuş yağ oranı 100 gr.’da 6 gr. olarak dikkat çekiyor. Ürün ayrıca 100 gr.’da 2,5 gr. protein içeriyor.

Üründe süt bileşeni olarak yağsız süttozu, peynirsuyu altı tozu ve süt proteini yer alıyor. Ürünün İngilizce içerik beyanında Non-dairy yani süt içermediği bilgisi dikkat çekiyor. Üründe bunların yanısıra Kıvam arttırıcılar ve Emülgatör başlığında çeşitli katkı maddeleri yer alıyor. Üründe son sırada ise içeriği bilinmeyen aroma vericiler yer alıyor. Bunlardan birinin vanilya aroma vericisi olduğunu ürünün isminden anlıyoruz fakat üründeki diğer aroma verici maddeler tüketiciye beyan edilmiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Su, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Bitkisel yağ (Değişen miktarlarda hindistan cevizi, palm*), Yağsız süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Süt proteini, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Aroma vericiler.
🔍Algida Vanilya Sütlü Buz Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri