Dondurma ve Buzlar

Algida Big Bold


Unilever firması tarafından Algida markasıyla piyasaya sürülen yeni bir ürünü inceleyeceğiz; Big Bold. Ürün 78 gr.’lık ambalajlarda satışa sunuluyor. Ürün yasal beyanıyla %27 oranında Sütlü çikolata kaplı %11 oranında Karamel soslu %6 oranında Bitter çikolata parçalı kalan %56’sı vanilya aromalı bir dondurma.

Ürün içeriğine baktığımızda çoktan aza sıralamada ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Kakao yağı olduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekerinin yanısıra Glikoz-fruktoz şurubu ve Maltodekstrin yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 30 gr. Şeker içeriyor – ki bu 78 gr.’lık tek pakette 23 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şekere denk geliyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek pakette sadece 0,9 gr. Lif içerdiğini söyleyelim.
Üründe süt içeriği olarak çeşitli bileşenler göze çarpıyor. Bunlar çoktan aza; süt kreması, yağsız süttozu, tam yağlı süttozu, peyniraltı suyu tozu, süt yağı, süt proteini ve tereyağ olarak sıralanıyor. Ürün %5 süt yağı içerdiği için dondurma olarak ifade edilebiliyor.

Üründe çikolata içeriğinde ilave bitkisel yağ olarak Palm ve Ayçiçek yağı kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca üründe Soya lesitini yerine Ayçiçek lesitini kullanılmış. Ürün ayrıca Renklendirici olarak Amonyak karamel içeriyor. Kolalarda çokça gördüğümüz “yanmış karamel” olarak bilinen ve E150d koduyla ifade edilen bu bileşen ürüne muhtemelen karamelli görüntüsü vermek için eklenmiş. Üründe ayrıca içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Kakao yağı, Süt kreması, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Glikoz-fruktoz şurubu, Tam yağlı süttozu, Peyniraltı suyu tozu, Süt yağı, Süt proteini, Tereyağı, Maltodekstrin, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Karragenan), Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Nem verici (Gliserol), Renklendirici (Amonyak Karamel, Anatto, Karotenler), Aroma vericiler, Tuz
🔍Algida Big Bold Besin Değerleri
👉Enerji 243 kcal
👉Şeker 23 gr.
👉Yağ 14 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (78 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri