Çay Kahve

Pınar Cafe Art Latte


Son dönemlerde market raflarında çokça gördüğümüz hazır kahvelerden birini inceliyoruz; Pınar Cafe Art Latte. Ürün 500 ml.’lik ambalajlarda satılıyor. Ürün ambalajının ön yüzünde Süt ve kahve ifadelerinin yanısıra kalp işareti yer alıyor. Latte ismi İtalyanca “Süt” anlamına geliyor. Baştan söyleyelim ürün %1,5 yağlı UHT süt yanısıra %1 oranında kahve ekstraktı içeriyor.

Üründe ilk 3 sırada; %1,5 yağlı inek sütü, Şeker ve %1 oranında Kahve ekstraktı yer alıyor. Süt oranı etikette net olarak yazılmamış fakat bunu basit bir hesapla anlayabiliyoruz. Öyle ki; ürün %1,5 yağlı süt içeriyor diyoruz fakat son üründe besin değerleri tablosunda yağ oranının 100 ml.’de 1,4 gr. yani %1,4 olduğunu görüyoruz. Bu da üründe yaklaşık %93 oranında süt olduğunu gösteriyor. Ürün %1 oranında da kahve ekstraktı içerdiğine göre geri kalan yaklaşık 6 gr. ilave şeker olarak dikkat çekiyor. Bu haliyle 500 ml.’lik tek kutuda 30 gr. ilave şeker olduğunu hesaplayabiliyoruz. Bu da tek kutu üründe yaklaşık 15 tane küp şeker olduğunu gösteriyor.

Ürün bunların yanısıra Kıvam arttırıcı olarak Selüloz, Sodyum Polifosfat ve Karboksi Metil Selüloz gibi katkı maddeleri içeriyor. Üründe son sıradaysa Aroma vericiler yer alıyor. Latte isimli bu ürün Latte aroma vericisi içeriyor. Bu da etiket üzerinde Kahve ve vanilya aroma vericileri olarak detaylandırılıyor. Bu haliyle üründen gelen kahve tadının ve kokusunun %1 oranındaki kahve ekstraktından ziyade; bu aroma vericilerden kaynaklandığını söylemek gerekiyor. Ürün içeriğindeki sütün yüksek oranından kaynaklı olarak 100 ml.’de 2,8 gr. Protein içerdiğini söyleyelim. Buna göre ürünün tek kutusunda 14 gr. Protein bulunuyor. Ürün tek kutuda sütten gelen 7 gr. yağ içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Yarım yağlı inek sütü (%1,5 yağlı), Şeker, Kahve ekstraktı (%1), Kıvam arttırıcı (Selüloz, Sodyum Polifosfat, Karboksi metil selüloz), Latte aroma vericisi (Kahve ve vanilya aroması)
🔍Pınar Cafe Art Latte Besin Değerleri
👉Enerji 270 kcal
👉Şeker 36 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 14 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek adet (500 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri