Dondurma ve Buzlar

Algida Çokosos


Algida tarafından üretilen ve dondurma kategorisinde olmayan bir ürünü inceleyeceğiz; Algida Çokosos. Ürün 360 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ambalaj üzerinde “Nefis çikolata soslu” ibaresi ile dikkat çeken üründe %6 oranında Bitter Çikolata sosu bulunuyor fakat üründeki bitter çikolata oranı net olarak belirtilmemiştir. İçerikteki çoktan aza sıralamaya göre bakıldığında üründeki bitter çikolata oranının %1’den daha az olduğu anlaşılmaktadır.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Bitkisel yağlar yer alıyor. Ürün de zaten resmi olarak Bitkisel yağlı sütlü buz olarak tanımlanıyor. Bu haliyle değişen miktarlarda hindistan cevizi ve palm yağı içeren ürünün 100 gr.’da 5,5 gr. yağ içeren üründe süt yağı bulunmamaktadır. Ürün 60 gr.’lık tek porsiyonunda da 3,3 gr. yağın 2,7 gr. gibi yüksek bir seviyede doymuş yağ içermektedir.

Üründe sofra şekerinin yanısıra glikoz-fruktoz şurubu bulunmaktadır. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 22 gr. şeker içerirken, 60 gr.’lık tek porsiyonda 13 gr. şeker yani yaklaşık 6 tane küp şeker içermektedir. Bu şeker yüküne karşılık üründeki lif oranı ise tek porsiyonda 0,3 gr. gibi düşük bir seviyeyedir. Ürün bunların yanısıra 5 farklı kıvam arttırıcı katkı maddesi, emülgatör, modifiye nişasta ve aroma verici gibi bileşenler içermektedir. Üründe bu haliyle tek porsiyonda 93 kcal enerji bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda hindistan cevizi, palm), Yağsız süttozu, Glikoz-fruktoz şurubu, Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu (%1), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan, Ksantan gam), Bitter Çikolata, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve diglisetleri), Aroma verici, Modifiye nişasta
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünü içerir. İz miktarda fındık, fıstık, ceviz, badem çeşitleri, soya lesitini, buğday proteini, susam yağı ve yumurta içerebilir.
🔍Algida Çokosos Besin Değerleri
👉Enerji 93 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 3,3 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri