Gazsız İçecek

Fomilk Bademli İçecek


Önceki gün Twitter hesabımız üzerinden %3 oranında Badem içeriğini yayınladığımız Fomilk markalı Badem içeceğini inceleyeceğiz. Ürünün Şekerli ve Şekersiz olmak üzere iki farklı çeşidi var. Şekersiz çeşitte %4 oranında Badem bulunuyorken, Şekerli çeşit %3 oranında Badem içeriyor. Litresi 23,95 ₺ gibi bir fiyata satılan bu ürünün özellikle fiyat – içerik dengesi üzerinden ve firmadan gelen beyanlarla birlikte inceleyeceğiz.

Ürün resmi ismiyle Bitkisel bazlı Bademli İçecek. İçeriğine baktığımızda ürünün %90 ila %95 aralığında su içerdiğini anlıyoruz. Üründe ayrıca %4 oranında Badem, ilave kalsiyum deniz tuzu ve kıvam arttırıcı olarak Gellan Gam bulunuyor. Aslında bir tür kıvam arttırıcı katkı maddesi olan Gellan gam etikete “Gellan sakızı” olarak yazılmış, hatta ambalajda bu katkı maddesiyle ilgili “Bir tutam bitkisel sakız sayesinde her damlam daha pürüzsüz, zengin ve hatta daha da dayanılmaz oldu” gibi bir ifadelere yer verilmiş. Bu konuya da gerçekçi bakış açımızla netlik kazandırmış olalım. Bunun yanısıra ürün ilave edilen Tri-kalsiyum fosfat ile 100 ml.’de 120 mg. – yani süttekine eşdeğer oranda – kalsiyum içeriyor. Fakat bahsettiğimiz gibi ilave edilen bu kalsiyum doğal olarak üründe bulunmuyor.

Üründe şeker bulunmuyor demiştik, şekerin yanısıra herhangi bir tatlandırıcı da içermediğini söyleyelim. Ürünün %4 oranında badem içeriğiyle ilgili firmadan gelen açıklamayı da yayınlayarak kararı sizlere bırakalım. Firma üründeki badem oranıyla ilgili olarak herhangi bir içeceğin kuru madde oranının en fazla belirli bir oranda olabileceğini, aksi halde bir içecekten ziyade puding kıvamında bir ürün ortaya çıkacağını belirtiyor. Bu haliyle konsantre aroma kullanılmayan bu üründe diğer benzer ürünlere oranla 2 kata yakın badem içeriği bulunduğu ifade ediliyor. Bu oranın daha da arttırılması durumundaysa içeceğin acı olacağı ve yüksek kaloriye sahip olacağı iddia ediliyor. Firma %90 ila %95’i su olan bu ürünün fiyatıyla ilgiliyse bademin yüksek fiyatının yanısıra malzeme ve ambalaj maliyetlerinin yanısıra; yatırım, işletme, analiz, denetleme maliyetelerine kadar önümüzde kabarık bir liste koyuyor.

Bu haliyle 1 litresinde 30 ila 40 gr. badem bulunan ve 23,95 ₺ gibi bir fiyattan satılan bu ürünün tüketilip tüketilmeyeceği veya bitkisel içeriğiyle tercih edilip edilmemesi konusu tüketicilere kalıyor. Gıda Dedektifi olarak firmanın talebi üzerine gereken ürünün bağımsız incelemesini gerekse firmanın açıklamasını sizlere tüm açıklığıyla yayınlamış oluyoruz. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Badem (%4), Kalsiyum (Tri-kalsiyum fosfat), Deniz tuzu, Gellan gam
🔍Fomilk Şekersiz Badem İçeceği Besin Değerleri
👉Enerji 65 kcal
👉Karbonhidrat 1,25 gr.
👉Yağ 5,5 gr.
👉Protein 2,5 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri