Dondurma ve Buzlar

Carte D’or Kaymaklı


Algida markasıyla uzun yıllardır raflarda olan Carte D’or markalı Kaymaklı dondurmayı inceleyeceğiz. Ürün “taze sütten” ve “Yenilenen yoğun lezzet” ifadeleriyle 535 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün Türkiye’de Algida’ya ait Konya ve Çorlu tesislerinde üretildiğini söyleyelim.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, şeker ve kaymak bulunuyor. Üründe %12 oranında kaymak var – ve bu kaymağın tamamı süt yağından ibaret değil. Öyle ki, ürün %7 oranında süt yağı içeriyor. Bu haliyle 100 gr. üründe 7 gr. süt yağı bulunuyor – bu da tek porsiyonda yaklaşık 4,7 grama denk geliyor. Üründe “taze sütten” ibaresinin karşılığı olarak pastörize yağsız süt bulunuyor fakat bu bileşenin oranı verilmemiş. İçerik sıralamasından bu oranın %12’den daha az bir oran olduğunu anlıyoruz. Ürün ayrıca yağsız süt tozu ve süt proteini içeriyor.

Ürün sofra şekeri haricinde glikoz şurubu veya glikoz-fruktoz şurubu içermiyor. Bu haliyle 100 gr. üründe – sütten gelen laktoz da dahil olarak – 23 gr. şeker bulunuyor. Bu da 60 gr.’lık tek porsiyonda 14 grama denk geliyor. Buna göre ürün tek porsiyonda – sütten gelen çok az oranda laktoz düşüldüğünde – yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Ürünün tek porsiyonu olan 60 gr. yaklaşık 100 ml.’ye denk geliyor. Buna göre ürünün yarım su bardağı kadar su ve sütten ibaret bir dondurma olduğunu söyleyelim. Böylesi bir gramajda bu düzeydeki şeker yüküne karşılık ürün tek porsiyonda 0,2 gr. lif içeriyor.

Üründe katkı maddeleri olarak Kıvam arttırıcı ve Emülgatör bulunuyor. Ürün içerik beyanına göre aroma verici, koruyucu ya da renklendirici içermiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, şeker, kaymak (%12), Pastörize yağsız süt, Yağsız süt tozu, Süt proteini, Peyniraltı suyu tozu, Kıvam arttırıcı (Keçiboynuzu gamı), Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri)
🔍Carte D’or Kaymaklı Besin Değerleri
👉Enerji 107 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 4,7 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri