Dondurma ve Buzlar

Magnum Vegan Classic


Algida tarafından bu yıl piyasaya sürülen yeni bir ürün; Magnum Vegan su buzunu inceleyeceğiz. Ürün içeriğinde süt bileşeni bulunmadığı için dondurma kategorisine giremiyor, bu haliyle mevzuata göre Küvertür çikolata kaplı vanilyalı su buzu olarak beyan ediliyor. Fakat ilginç bir detay; ürünün alerjen uyarılar kısmında “süt veya süt ürünü içerebilir” ifadeleri yer alıyor. Bu da ürünün üretildiği aynı hattan geçen diğer ürünlerden süt veya süt ürünlerinin bulaşı ihtimalini ortaya koyuyor. Bu da ürünün “Vegan” ibaresine bir nebze de olsa şüphe düşürüyor – hassasiyeti olanlara duyuralım. İtalya’dan ithal edilen ürün 71 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, şeker ve kakao yağı olduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca kakao kitlesi içeriyor. Ürün sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu ve Glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Buna göre ürünün tek adedinde 19,9 gr. İlave Şeker bulunuyor. Bu da tek adet Magnum Vegan içeriğinde yaklaşık 10 tane küp şeker tükettiğinizi gösteriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek adette 1,3 gr. Lif bulunuyor.

Vegan ibareli ürünün içeriğinde bitkisel yağ olarak Hindistan cevizi yağı kullanılmış, bu haliyle ürün 71 gr.’lık tek adette 14,2 gr. yağ içeriyor. Bunun – hindistan cevizi yağının etkisiyle – 9,9 gramının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Ürünün tek adedinden alınan kalorinin %33,9’u ilave şekerden gelirken, %38,2’si doymuş yağdan geliyor. Bu da günlük 2000 kcal hesabına göre yapılan hesaplamada Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen “sağlıklı tüketim” kriterlerinin tek adet Magnum Vegan ile aşılmaması önerilen alt sınırına ulaşıldığını gösteriyor.

Ürün içeriğinde diğer Magnum ürünlerinde rastlamadığımız Bezelye proteini ve ayçiçek lesitini içeriyor. Üründe içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunuyor. Ürün %0,07 yani onbinde 7 oranında vanilya tanecikleri içeriyor. Üründe kıvam arttırıcı olarak Keçiboynuzu gamı, Guar gam ve Karragenan bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, şeker, kakao yağı, kakao kitlesi, glikoz şurubu, bitkisel yağ (Hindistan cevizi yağı), Glikoz-fruktoz şurubu, Bezelye proteini, Aroma vericiler, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Vanilya tanecikleri (%0,07), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Karragenan), Tuz, Renklendirici (Karotenler)
🔍Magnum Vegan Besin Değerleri
👉Enerji 234,3 kcal
👉Şeker 20 gr.
👉Yağ 14,1 gr.
👉Protein 1,1 gr.
👉Lif 1,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (71 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri