Kefir Ayran ve Boza

Altınkılıç Yüksek Proteinli Muz Aromalı Kefir


Bugün uzun süredir sorulan bir ürünü Özel İnceleme kapsamında ele alacağız. Daha önce kefir ve kefirli yoğurt incelemelerini yaptığımız Altınkılıç markasının piyasaya yeni çıkan bir ürününü inceleyeceğiz; Altınkılıç Muz Aromalı Yüksek Proteinli Laktozsuz Kefir. Ürün 250 ml.’lik pet şişelerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %0,1 yağlı – yağsız diyebileceğimiz pastörize inek sütü bulunduğunu görüyoruz. Ürün bu sütü kefire fermente etmek üzere kefir kültürü, kefir mayası ve ilave olarak laktaz enzimi içeriyor. Aslında fermentasyon sürecinde kefire dönüşen süt; laktozdan arınıyor fakat bu dönemde özellikle laktozsuz ürünlere artan talep ve alerjen reaksiyonların önemsenmesi sebebiyle ürüne ilave olarak laktaz enzimi de eklenmiş. Bu haliyle ürünün laktozdan arındırılmış bir içecek olduğunu söyleyebiliyoruz. Peki bu ne demek oluyor? Laktoz, bildiğiniz gibi sütten gelen doğal bir şeker. Yani doğada sadece sütte var olan bir şeker türü olan laktoz aslında bir disakkarit yani ikili şeker. Laktozun içeriğinde glikoz ve galaktoz isimli basit şekerler bulunuyor. Galaktoz, doğada sadece süt bileşenlerinde yer alıyor. Alerjen reaksiyon gösteren bireyler laktozu sindiremezken; laktozun laktaz enzimiyle ayrışmış halini yani glikoz ve galaktozu sindirebiliyor. İşte bu haliyle üründe sütten gelen doğal glikoz ve galaktoz bulunduğunu söyleyebiliyoruz. Buna göre ürün 250 ml.’de sütten gelen 17,7 gr. glikoz ve galaktoz içeriyor diyebiliyoruz.

Üründe ayrıca süt proteini bulunuyor – ki ürünün “yüksek proteinli” olarak satılmasının da temelinde bu ilave protein yatıyor. Ürün bu ilave proteinle birlikte tek şişede 15 gr. protein içeriyor. Spor yapanlar için özellikle düşük yağlı süt kullanıldığını anladığımız ürün tek şişede sadece 0,25 gr. Yağ içeriyor. Bu da ürünün kalorisini düşüren etkenlerden biri. Bu haliyle ürün tek şişede 137 kcal enerji veriyor.

Gelelim üründeki tatlandırıcı meselesine. Ürün Tatlandırıcı olarak Sukraloz içeriyor. Sukraloz 1976 yılında keşfedilen bir tatlandırıcı olup E955 koduyla gösterilmektedir. Bu bileşen 1999 yılında FDA’dan gıda ürünlerinde kullanımına ilişkin onay almıştır. Sukraloz şekerden 600 kez daha tatlı bir tatlandırıcıdır. Aspartam, Asesülfam potasyum gibi yapay tatlandırıcı olmayan Sukraloz, pancardan elde edilen sakkarozdan üç hidroksil grubunun klor atomu ile yer değiştirmesiyle oluşturulan bir tatlandırıcıdır. Sukralozun toksik ya da karsinojenik etkisi bulunmadığı yönünde bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Sukraloz aslında en bilinen ismiyle Splenda markasıyla tüm dünyada pazarlanan bir ticari tatlandırıcıdır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize inek sütü, Süt proteini, Muz aroma vericisi, Tatlandırıcı (Sukraloz), Kefir Kültürü, Kefir mayası, Laktaz enzimi.
🔍Altınkılıç Proteinli Laktozsuz Kefir Besin Değerleri
👉Enerji 137 kcal
👉Karbonhidrat 17,7 gr.
👉Yağ 0,25 gr.
👉Protein 15 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değeleri tek adet (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Advertorial yayınıdır. Advertorial yayınlarımız, firmaların talepleri doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulmaktadır. Advertorial yayınlarımız Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize ulaştırılmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri