Dondurma ve Buzlar

Algida Cornetto Milka


Önceki gün karşılaştığım bir ürünü inceleyeceğim; Algida Cornetto Milka. Ürün Algida markasıyla artık klasikleşen Cornetto ürününün son yıllarda çeşitlenen farklı alternatiflerinden biri. Farkındaysanız; ürün diyorum – dondurma diyemiyorum. Çünkü Cornetto ismiyle satılan bu kornetli ürünler birer dondurma değil. Bu ürün çikolata parçaları, kakao ve bitter çikolata sosu bulunan bitkisel yağlı bir sütlü buz ürünüdür. Ürün 85 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Bitkisel yağ olarak Hindistan Cevizi ve Palm yağı bulunduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca kakao yağı, süt yağı ve çok az miktarda da olsa tam yağlı süt tozu içeriyor. Özellikle doymuş yağ oranı çok yüksek bitkisel yağların etkisiyle üründe doymuş yağ oranı rekor düzeyde diyebiliriz. 85 gr.’lık tek adet üründe bulunan 13 gram yağın 9,4 gramı doymuş yağ. Bu haliyle üründen alınan kalorinin 33,9’u doymui yağdan geliyor. Bu ürünü tükettiğinizde Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük olarak önerdiği %5’lik doymuş yağdan gelen kalori sınırını tek başına doldurmuş oluyorsunuz.

Ürün içeriğinde 2. sırada Şeker bulunuyor. Sofra şekerinin yanısıra ürün Glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Bu haliyle ürün 85 gr.’lık tek adette tam 25 gr. şeker içeriyor. Bu da tek pakette tüketilen yaklaşık 12 tane küp şeker demek oluyor. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı da %39,7 gibi rekor bir düzeydedir.

Ürünün çikolata parçalı, kakao ve bitter çikolata soslu bir ürün olduğunu söylemiştik. Üründe ayrıca çilek sosu da bulunuyor. Bu haliyle ürün %9 oranında Milka sütlü çikolata parçası içerirken bu çikolatanın içeriğinde onbinde 4 oranında fındık bulunuyor. Ürün ayrıca %4,9 oranında çilek püresi, %1,5 oranında kakao tozu, %0,7 oranında beyaz çikolata ve %0,3 oranında bitter çikolata içeriyor. Buna göre üründeki toplam çikolata oranı %1 – yani tek adette 0,85 gr. olarak hesaplanıyor. Üründe ayrıca Soya lesitini, Ayçiçek lesitini gibi emülgatörler, Kıvam arttırıcı, Renklendirici ve Asitlik düzenleyici gibi katkı maddeleri yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Bitkisel yağlar (Hindistan Cevizi, Palm), Milka sütlü çikolata parçası (%9) [Şeker, kakao yağı, Yağsız süt tozu, Kakao kitlesi, Peynir altı suyu tozu, Süt yağı, Emülgatör (Soya lesitini), Fındık (%0,04)], Buğday unu, Çilek püresi (%4,9), Glikoz-fruktoz şurubu, Yağsız süt tozu, Kakao kitlesi, Peynir altı suyu tozu, Kakao yağı, Kakao tozu (%1,5), Tam yağlı süt tozu, Süt proteinleri, Beyaz çikolata (%0,7), Süt yağı, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Ayçiçek lesitini, Amonyum fosfatid, Poligliserol polirisinoleat), Bitter Çikolata (%0,3), Kıvam arttırıcılar (Keçiboynuzu gamı, Guar gam, Selüloz gam, Karragenan, Ksantan gam), Tuz, Modifiye Nişasta, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Renklendiriciler (Pancar kökü kırmızısı, Karotenler), Aroma vericiler
🔍Algida Cornetto Milka Besin Değerleri
👉Enerji 248 kcal
👉Şeker 25 gr.
👉Yağ 13 gr.
👉Protein 3,1 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (85 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri