Sakız ve Şekerleme

Vegilet Nane Aromalı Şekersiz Sakız


Genelde ucuzluk marketlerindeki gıda güvenliği sorunlarını gündeme getiriyoruz. Bazen de marketlerin çeşitli firmalara fason olarak ürettirdiği “private label” yani özel marka ürünleri inceliyoruz. Bugün ise A101 marketlerde kasada satılan ve içeriğiyle dikkatimi çeken bir sakızdan bahsedeceğim; Vegilet Nane aromalı tatlandırıcılı şekersiz sakız. Ürün 33 gr.’lık paketlerde satılıyor ve her pakette 12 tane sakız çıkıyor. Yani tek adedi 2,75 gr. olan bir üründen bahsediyoruz. Ürün yazdığım gibi fason bir ürün; A101 marketler için Ceremony Gıda San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretiliyor.

Ürünle ilgili asıl dikkatimi çeken ise kullanılan tatlandırıcılar. Biliyorsunuz şu anda piyasada içeriğinde Aspartam ya da Asesülfam Potasyum gibi yapay ve kimyasal tatlandırıcılar bulunmayan bir sakız neredeyse yok. Özellikle Aspartamın artık Coca-Cola ürünlerinde bile tercih edilmeyen tartışmalı bir tatlandırıcı olmasını da düşünürseniz; özellikle çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin tükettiği sakızlarda bu tatlandırıcıların kullanılması çok düşündürücüdür. Bu üründe ise şaşırtıcı olarak ne Aspartam ne de Asesülfam Potasyum bulunmuyor. Ürün tatlandırıcı olarak ilk sırada; Sorbitol, Mannitol, Ksilitol, Maltitol şurubu ve Sukraloz içeriyor.

Şimdi diyeceksiniz ki; E bunlar da tatlandırıcı! Bunların iyisi kötüsü mü olur? Elbette bunlar sağlıklı ya da yararlı içerikler demiyoruz fakat en azından Aspartam ya da Asesülfam kadar sağlığa zararları tartışılan bileşenlerden bahsetmiyoruz. Özellikle Sorbitol, Ksilitol ve Sukralozun – evet şekere göre daha tatlı olmasının damak tadımızdaki etkilerini saymazsak – kanıtlanmış herhangi bir zararı olmadığını hatta Ksilitol bileşeninin ağızdaki bazı bakterileri öldürerek diş ve diş etlerine yararlı yanları bile olduğunu söyleyebiliriz. Sorbitol ise sakkaroz yani sofra şekerinden daha az tatlı olup, 1 gramında 2,6 kcal enerji değerine sahiptir. Armut, erik, şeftali ve elma gibi meyvelerde az oranda da olsa bulunan Sorbitol, çok tüketildiğinde laksatif etki gösterebilir – yani ishale sebep olabilir. Üründe kullanılan Mannitol de yine Sorbitolun benzeri olup, onun da kalori değeri 1 gramında 1,6 kcal’dir. Bu tatlandırıcılar arasında sadece Maltitol şurubu nişasta bazlı bir tatlandırıcı olup, nişastanın hidrolizi ve redüksiyonu ile elde ediliyor. 1 gramının kalori değeri 2,1 kcal olan Maltitol sofra şekerinden daha az tat verme özelliğine sahiptir. Üründe tercih edilen tatlandırıcıların yanısıra özellikle Emülgatör olarak Ayçiçek lesitini tercih edilmesi de yine dikkat çekici bir durum. Öyle ki; bugün en prestijli markaların bile ürünlerinde soya lesitini kullandığı bir dönemde; böylesi bir üründe Ayçiçek lesitinine rastlamak; “Demek ki isteyince yapabiliyorlar” dedirtiyor.

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne; Ürün bu doğru tercihlerin yanısıra; Aroma verici ve Antioksidan açısından “gidilecek biraz daha yolumuz var” dedirtiyor. Öyle ki, üründe doğal aroma vericiler yerine sentetik aroma verici kullanılıyor. Ürün ayrıca Antioksidan olarak BHT kısaltmasıyla bilinen Butil Hidroksi Toluen içeriyor. BHA, kimyasal formülü 2,6-di-tert-bütil-p-cresol olan bir tür yapay katkı maddesidir. Gastrit ve tahrişe sebep olduğu hatta bazı kaynaklarda kansere yol açtığı gibi iddialar yer alsa da; BHT gıda mevzuatımızda yeri olan tartışmalı kimyasal bir katkı maddesidir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Tatlandırıcılar (Sorbitol, Mannitol, Ksilitol, Maltitol Şurubu, Sukraloz), Sakız mayası, Aroma vericiler (Yeşil nane aroması), Nem verici (Gliserol), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Antioksidan (BHT)
🔍Vegilet Nane Aromalı Şekersiz Sakız Besin Değerleri
👉Enerji 4,25 kcal
👉Karbonhidrat 1,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek adet (2,75 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri