Dondurma ve Buzlar

Carte D’or Light Dondurma


Önceki gün bir markette dikkatimi çeken Algida markalı Carte D’or Light dondurmayı inceleyeceğiz. Ürün 539 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün ambalajında Çikolata Vanilya ve Çilek ibareleri olsa da; üründe %2 oranında sütlü çikolata parçalarının yanısıra; vanilya ve çilek aroma vericileri bulunuyor. Ürün yarım yağlı dondurma kategorisinde olup içeriğinde ilave sofra şekeri bulunuyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Su, Bitkisel lif ve Kaymak bulunuyor. Ürün içerdiği İnülin sayesinde yüksek oranda lif içeriyor – ki bu üründen alınan ilave şekerin de kana uzun vadede karışmasına destek olarak bir nevi kan şekerinin dengede kalmasını sağlıyor. Yüksek lif tüketimi her zaman vurguladığımız gibi yoğun şeker yükü alımının yavaşlatılarak kısa vadede şişmanlama, orta ve uzun vadede ise obezite ve diyabeti azaltıcı rol oynuyor. Yüksek lif aynı zamanda sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor ve kolon kanserini bile önleyici rol oynayabiliyor.

Ürün içeriğinde ilave şeker bulunuyor. Ürün ayrıca Eritritol olarak bilinen kalori değeri 1 gr.’da 0,2 kcal olan tatlandırıcı içeriyor. Eritritol kavun, üzüm ve armut gibi meyvelerde ayrıca mantar ve balda bulunan bir tür şeker alkolü olarak öne çıkıyor. Endüstriyel olarak glikoz ve sakkarozdan bir tür maya eşliğinde fermentasyon yoluyla elde edilen Eritritolun aşırı tüketimi laktatif etki yapabiliyor. Eriritol akademik kaynaklarda yapay tatlandırıcı sınıfında değil; Sorbitol, İzomalt, Maltitol ve Ksilitol gibi şeker alkolü sınıfında kabul ediliyor. Ürün bunların yanısıra sütlü çikolata parçalarında da maltitol içeriyor. Ürünün bu haliyle 60 gr.’lık tek porsiyonu 66 kcal enerji içerirken, bu kalori 7,3 gr. şeker ve şeker alkolünden, 2,2 gr. yağdan ve 1,9 gr. proteinden geliyor. Ürün 7,3 gr. şeker yüküne karşılık 4,4 gr. Lif içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Bitkisel lif (İnülin), Kaymak, Yağsız süt tozu, Şeker, Tatlandırıcı (Eritritol), Süt proteini, Sütlü Çikolata parçası (%2) [Maltitol, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Kakao kitlesi, Peynir altı suyu tozu, Süt yağı, Ayçiçek lesitini, Aroma verici], Peynir altı suyu tozu, Kakao tozu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Keçiboynuzu gamı, Selüloz gam, Karragenan), Sitrik asit, Renklendirici (Pancar kökü kırmızısı), Aroma vericiler.
🔍Carte D’or Light Besin Değerleri
👉Enerji 66 kcal
👉Şeker 7,3 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 4,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri