Gazsız İçecek

Fuse Tea Şeftali Aromalı Gazsız İçecek


Gıda Dedektifi çalışmalarına ilk başladığımız yıl olan 2017’de incelediğimiz Fuse Tea Şeftali ürününü güncel içeriğiyle tekrar inceliyoruz. Ürünün Ice tea ya da soğuk çay olarak satılsa da; yasal ismiyle şeftali aromalı gazsız içecek olduğunu söyleyebiliriz. Ürün 250 ml.’lik cam şişelerde satılıyor.

2017’de incelediğimizde 500 ml.’lik kutuda 145 kcal enerji içeren ve 34,5 gr. şeker bulunan ürün bugünkü içeriğiyle 250 ml.’lik tek şişede 11,8 gr. şeker içeriyor. Daha önce yaklaşık 17 grama denk gelen şeker içeriği geçen yıllara oranla azalmış olsa da; yaklaşık tek su bardağına denk tek şişede yaklaşık 6 tane küp şekere denk sofra şekeri veya glikoz-fruktoz şurubu bulunduğunu belirtelim. Ürüneki şeker çeşidi kapak üzerinde S veya F harfiyle tüketiciye beyan ediliyor. Üründe bu şeker ilavelerinin yanısıra Stevya bulunuyor. Oranı belli olmasa da; 11,8 gr.’lık şeker miktarına stevya da dahildir.

Üründe %0,01 yani onbinde 1 oranında çay ekstraktı ve şeftali suyu konsantresinden daha yüksek oranda şeftali aroma vericileri bulunuyor. Bu da üründen aldığınız tadın bu aroma vericilerden geldiğini gösteriyor. Ürün ayrıca %0,003 yani yüzbinde 3 oranında bitki ekstraktları içeriyor. Var ile yok arasında zerrecik denebilecek orandaki bu bitki ekstraktları arasında bamya çiçeği, gül, papatya ve nane gibi bitkiler yer alıyor. Ürün koruyucu ya da renklendirici içermiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit, Sodyum sitrat), Çay ekstraktı (%0,01), Şeftali aroma vericileri, Antioksidan (Askorbik asit), Şeftali suyu konsantresi (%0,1), Tatlandırıcı (Steviyol glikozitler), Bitki ekstraktları (%0,003) [Bamya çiçeği, Gül, Papatya, Nane)
🔍Fuse Tea Şeftali Aromalı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 50 kcal
👉Şeker 11,8 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri