Çay Kahve

Nescafe Express Original


Özellikle yaz aylarında market raflarında görülmeye başlanan soğuk kahvelerden en bilinen markalardan birine bakacağız; Nescafe Express Original. Ürün 250 ml.’lik kutularda satılıyor. İlk olarak ürün ambalajında gözükmeyen fakat tüketicileri ilgilendiren bir hususu belirtelim. Nestlé’ye ait Nescafé markasıyla satılan bu ürünün 2019 yılında ülkemize Hollanda’dan ithal edilirken, 2020 itibariyle Türkiye’de üretiliyor. Fakat Nestlé Türkiye tarafından değil… Öyle ki, ürün reklamlarında veya ambalajında hiçbir şekilde üretici firma adını belirtmese de; Nestlé Türkiye tarafından değil, Balıkesir’deki Gönenli Süt Ürünleri firması tarafından fason olarak üretilmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda genel itibariyle %64,9 oranında kahve ve %30 oranında tam yağlı süt içerdiğini görüyoruz. Üründe geri kalan %5,1’lik oranda ilave şekerin yanısıra asitliği düzenleyici ve kıvam arttırıcı katkı maddeleri bulunuyor. Ürün ayrıca çok düşük oranda yağı azaltılmış kakao tozu içeriyor – fakat bunun oranı belirtilmemiş.

Bir diğer dikkat çekici ayrıntı ise üründe bulunan %64,9 oranındaki kahveye ilişkin. Öyle ki, bu %64,9’luk kahve içeriğinde kahve oranı sadece %1,8 olarak gözüküyor. Bir başka deyişle kahve diye beyan edilen şeyin %98,2’si – yani neredeyse tamamına yakını sudan ibarettir. Bu üründeki çözünebilir kahve oranının %1,8 değil; aslında %1,16 olduğunu söylemek gerekiyor. Bu da daha önce incelemesini yaptığımız tek kullanımlık 2’si 1 arada paketlerdeki çözülebilir kahve oranından bile daha az – hatta yaklaşık olarak yarısına denk geliyor. Bu haliyle bu üründe kahve oranı çok ama çok düşük diyebiliriz. Fakat ilginç olan; ürün aroma verici de içermiyor.

Üründeki süt içeriği ise hem sütün niteliği hem de oranı açısından kahvedeki içerikten daha farklı. Öyle ki, ürün hem tam yağlı süt içeriyor hem de oran %30 gibi yüksek bir seviyede. Bu da ürünün tek şişesinde 75 ml. Süt olduğunu gösteriyor. Üründe bu haliyle tek şişede sütten gelen 2,9 gr. protein ve 2,7 gr. yağ bulunuyor. Ürün ayrıca sütten gelen laktozun da dahil olduğu 16 gr. karbonhidrat içeriyor. Üründeki ilave şeker oranı sütten gelen laktoz hariç 100 ml.’de yaklaşık 4,8 gr. olarak hesaplanıyor. Bu da 250 ml.’lik tek adet üründe yaklaşık 12 gr. ilave şeker olduğu anlamına geliyor. Yani ürün tek adette yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Ürün tek adette çoğunluğu ilave şekerden gelen 104 kcal enerji veriyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Kahve (%64,9) [Su, Çözünebilir Kahve (%1,8)], Tam yağlı süt (%30), Şeker, Asitliği Düzenleyiciler (Sodyum Bikarbonat, Tripotasyum Sitrat), Yağı azaltılmış kakao tozu, Kıvam arttırıcı (Selüloz, Selüloz gam, Karragenan)
🔍Nescafe Express Original Besin Değerleri
👉Enerji 104 kcal
👉Şeker 16 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 2,9 gr.
👉Lif 1,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri