Gazsız İçecek

Powerade Ice Blast


Bugün bir video ile gündeme gelen Powerade Ice Blast İzotonik Sporcu içeceğini inceleyeceğiz. Ürün 250 ml.’lik şişelerde, sporcu kapağı ile satılıyor. Ürünün gündeme geldiği videoda Almanya’dan gelen 2 gencin Bim marketlerde tanesi 3,95 ₺ olan ürünü avro kuruna çevirerek gülüşmeleri ve ürünün tanesini 0,49€’a aldıklarını sevinçle kutlamaları görünüyor. Almanya’da tanesi yaklaşık 0,96€’ya satılan bu ürünün Almanya’daki ürün ile “aynı ürün olmadığını” vurgulayarak incelemeye başlayalım.

İlk olarak Türkiye’de satılan Powerade Ice Blast ürünü Coca-Cola tarafından Türkiye’de üretildiğini söyleyelim. Yani ürün ithal bir ürün olmayıp, içeriği de Almanya’daki üründen daha farklıdır. Bu haliyle ürünün maliyeti Almanya’dakinden daha uygun olarak üretilmektedir – ki bu ve benzeri Coca-Cola ürünlerinde maliyet oluşturabilecek fazla bir bileşen olmadığını vurgulamak geerekiyor. Bunun yanısıra; bu arkadaşlara ürünün fiyatından ziyade; içeriğiyle ilgili daha sevindirici haberlerimiz olacak. Öyle ki, Türkiye’de satılan Powerade Ice Blast, Almanya’dakine göre nispeten “daha iyi” bir içerik sunmaktadır.

İlk olarak ürün Almanya’da Aspartam ve Asesülfam Potasyum gibi yapay tatlandırıcılar içerirken; Türkiye’deki üründe Aspartam bulunmamaktadır. Türkiye’de üretilen üründe Aspartam yerine Sukraloz mevcuttur. Almanya’daki ürün 250 ml.’de 10,2 gr. İlave şeker içerirken; Türkiye’deki ürün 250 ml.’de 9,8 gr. şeker içermektedir. Buna göre Türkiye’deki ürünün daha az yapay tatlandırıcı ve daha az ilave şeker içerdiğini söyleyebiliriz.
Bunun yanısıra; Türkiye’de üretilen Powerade Ice Blast tek şişede 50 mg. Sodyum, 31,25 mg. Potasyum, 3,25 mg. Kalsiyum ve 1,5 mg. Magnezyum gibi mineraller içerirken; Almanya’daki üründe mineral katkısı yerine, B6 vitamini bulunmaktadır. Buna göre tek Almanya’da satılan adet üründe 0,32 mg. B6 vitamini bulunmaktadır. Her iki üründe de tartışmalı yapay renklendirici olan Brilliant Blue FCF – Parlak mavi isimli azo boya bulunmaktadır. Ürün de parlak mavi rengini bu yapay renklendiriciden almaktadır.

🔍İçindekiler: Su, Dekstroz, Fruktoz, Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Sitrat, Malik asit, Potasyum Sitrat), Aroma vericiler, Kıvam arttırıcılar (Akasya gamı, Ağaç reçinesinin poligliserol esterleri), Mineral tuzlar (Magnezyum Klorür, Kalsiyum Klorür, Potasyum Fosfat), Tatlandırıcılar (Sukraloz, Asesülfam Potasyum), Renklendirici (Brilliant Blue FCF)
🔍Powerade Ice Blast Besin Değerleri
👉Enerji 39 kcal
👉Şeker 9,8 gr.
👉Sodyum 125 mg.
👉Potasyum 31,25 mg.
👉Kalsiyum 3,25 mg.
👉Magnezyum 1,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri