Çikolata ve Gofret

Nestlé Damak İnci


Önceki gün markette rastladığımız ve özellikle Tema Vakfı logosunun bulunduğu “Fıstığınız bol olsun” ibaresiyle dikkatimizi çeken Nestlé Damak İnci Beyaz Çikolatayı inceleyeceğiz. Ürün 65 gr.’lık paketlerde satılıyor ve yeeni mevzuat gereği ambalajın ön yüzünde tek porsiyon ve 100 gr. ürün için kalori değeri yer alıyor. Buna göre ürün tek porsiyonda 141 kcal enerji veriyor.

Ürün içeriği gayet sade; %85 oranında Beyaz çikolata ve %15 oranında Antep fıstığı bulunuyor. Ürün bu haliyle tek pakette yaklaşık 10 gr. antep fıstığı içeriyor. Üründe kullanılan beyaz çikolata içeriğinde ise ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve tam yağlı süt tozu bulunuyor. Bunun yanısıra ürün yağsız süt tozu, ayçiçek lesitini ve doğal aroma verici içeriyor. Üründe koruyucu, renklendirici veya yapay aroma verici içermiyor.

Bu haliyle 25 gr.’lık tek porsiyonda 141 kcal veren üründe; 12 gr. şeker bulunuyor – ki buna sütten gelen şeker de dahildir. Buna göre 65 gr.’lık tek paket üründe 30 gr. şeker bulunduğunu – bunun da sütten gelen şeker hariç yaklaşık 12 ila 14 tane küp şekere denk geldiğini söyleyebiliriz. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek porsiyonda sadece 0,2 gr. lif bulunduğunu da söyleyelim. Buna göre ürünün tüketiminde sınır koymak ve porsiyonları ayarlamak, yoğun şeker alımını dengelemek için önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Ürün bunun yanısıra tek porsiyonda 9,1 gr. yağ ve 2,3 gr. protein içeriyor. Üründe alerjen bileşenler olarak süt ve antep fıstığının yanısıra; aynı hatta üretilen diğer ürünlerden bulaşı riski bulunan fındık, badem ve buğday kaynaklı gluten bulunabileceğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Beyaz Çikolata [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Yağsız süt tozu, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol polirisinoleat), Doğal aroma verici (Vanilin)], Antep fıstığı (%15)
🔍Nestlé Damak İnci Besin Değerleri
👉Enerji 141 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 9,1 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri