İlave Şekersiz, Kaşık Mamaları

Aptamil Kaşık Sütlü Bisküvili


Marketlerde satılmaya başlayan ve ilave şeker içermeyen bir diğer “Gece tahılı” ek gıda ürünlerinden birini inceliyoruz; Aptamil Kaşık Sütlü Bisküvili İyi Geceler. Polonya’da üretilerek ülkemize ithal edilen ürün 250 gr.’lık kutularda satılıyor ve tek porsiyonu 150 ml.’lik suyla 45 gr.’lık toz ürün ile hazırlanıyor.

Ürün içeriğinde %30 oranında tahıllar, %28,5 oranında yağsız süt tozu ve %15 oranında tereyağlı bisküvi unu bulunuyor. Üründe %30 oranında tahıllar bulunuyor dedik fakat bu tahılların %26,7’si tam buğday unundan ibaret. Geri kalan %3,3’lük oran ise her biri bindelik oranlardan ibaret olan karabuğday unu, tam darı unu, tam çavdar unu ve tam yulaf unundan oluşuyor. Bu haliyle ürün bunca tahıl içermesine rağmen oransal olarak bakıldığında temel olarak tam buğday unu içeriyor. Diğerleri ise binde 6’lık oranlarda “toz” şeklinde ürüne serpiştirilmiş gibi görünüyor. Zaten bu tam tahıl içeriğine rağmen ürün 100 gr.’da 55 gr. karbonhidrata karşılık 6,5 gr. lif içeriyor.

Üründe ayrıca %15 oranında tereyağlı bisküvi unu göze çarpıyor fakat burada da bisküvi unundaki tereyağ oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Evet; bisküvi tereyağlı fakat bisküvideki tereyağ oranı belli değil. Öyle ki; %15 oranında yani tek pakette 37,5 gr. bulunan bu tereyağlı bisküvide ne kadar tereyağ olduğu tüketiciye açıklanmamış. Üründe bunun yanısıra yine oranları belirtilmemiş palm, kanola, hindistan cevizi ve yüksek oleik asitli ayçiçek yağı bulunuyor. Fakat alerjen uyarılarda anlıyoruz ki; ayçiçek yağının oleik asiti soyadan geliyor.

Üründe ilave şeker bulunmuyor fakat nişasta bazlı maltodekstrin – oranı net olarak belli olmasa da içerik sıralamasından anlaşıldığı üzere az oranda bulunuyor. Ürün bu haliyle 150 ml. su ile hazırlanan tek porsiyonda 188 kcal enerji veriyor. Ürünün tek porsiyonu 14,7 gr. Karbonhidrat, 5,9 gr. yağ ve 7,5 gr. gibi yüksek sayılabilecek protein içeriyor. Üründe ilave vitamin ve mineraller bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Tahıllar (%30) [Tam buğday unu (%26,7), Tam kılçıksız buğday unu (%0,6), Karabuğday unu (%0,6), Tam darı unu (%0,6), Tam çavdar unu (%0,6), Tam yulaf unu (%0,6)], Yağsız süt tozu (%28,5), Tereyağlı bisküvi unu (%15) [Buğday unu, Terayağı, Yağsız süt tozu, Kabartıcı (Amonyum bikarbonat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Bitkisel yağlar (Palm, Kanola, Hindistan Cevizi, Yüksek oleik asitli ayçiçek), Demineralize Peynir altı suyu tozu, Galakto-oligosakkaritler, Kalsiyum Karbonat, Ferrik pirofosfat, Potasyum iyodür, Frukto-oligosakkaritler, Maltodekstrin, L-askorbik asit, DL-alfa tokoferol asetat, Retinil asetat, Kolekalsiferol, D-biotin, Tiamin mononitrat, Piridoksin hidroklorür.
🔍Aptamil Kaşık Sütlü Bisküvili Besin Değerleri
👉Enerji 188 kcal
👉Karbonhidrat 14,7 gr.
👉Yağ 5,9 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Lif 2,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri 150 ml. su ile hazırlanmış 45 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri