Gündem Özel

Çanakkale’deki Dardanel fabrikasında koronavirüs önlemleri kapsamında karantina kararı alındı!


Günlerdir Çanakkale’deki Dardanel ton balığı üretim tesislerinde koronavirüs çıktığı söylentileri bugün itibariyle gerek Sağlık İl Müdürlüğü gerekse Dardanel Önentaş tarafından yapılan resmi açıklama ile açıklığa kavuşmuş oldu. Bugün Dardanel firması tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Çanakkale’deki Dardanel ton balığı üretim tesislerinde 14 gün boyunca karantina uygulanacağı; “Çalışanlarımızın ve dolayısıyla ailelerinin sağlığı açısından, bugünden geçerli olmak üzere 14 gün süreyle kapalı devre çalışma sisteminin tedbir amaçlı olarak uygulama kararı aldık.” ifadeleriyle açıklandı. Açıklamada “Söz konusu tedbirlerin Çanakkale ilimizdeki ilgili sağlık birimlerinin koordinasyonunda alındığını ve bu süre boyunca Dardanel tesislerinde üretim faaliyetlerinin devam edeceğini de özellikle ifade etmek isteriz.” denildi.
Kaynak: https://www.burasicanakkale.com/dardanel-tesislerinde-covit-19-virusu/

Yapılan açıklamaların yanısıra basında 2 gündür yer alan haberler derlendiğinde söz konusu koronavirüs tespitinin günler öncesine dayandığı ve buna rağmen tesiste üretimin devam ettiği bildiriliyor. Dardanel Önentaş firması tarafından işçilere gönderildiği belirtilen yazıda; “Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararı doğrultusunda Çanakkale fabrikamızda çalışan tüm personelimiz 14 gün gözetimli karantina altına alınmıştır. Yıllık izinde olan personelimizin izinleri iptal edilmiştir. Resmi sağlık raporu olmayan personellerimizin de işbaşı yapması zorunludur. Covid temas etkisi ihtimaline karşı kişilere verilen ev izolasyonu da bu uygulama ile birlikte kaldırılmıştır ve gözetimli karantina kapsamına alınmışlardır. Bu doğrultuda 27 Temmuz 2020-9 Ağustos 2020 Pazar tarihleri arasında çalışanlarımızın sadece fabrika sahasında ve belirlenecek olan konaklama yerlerinde bulunmasına izin verilmiştir” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.
Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/410345/pozitif-vaka-cikan-dardanelde-k-r-oncelikli-onlem-bantta-karantina

Yine Sözcü Gazetesi’nde 27 Temmuz tarihli habere göre “Corona virüsü salgını yayılmaya devam ederken Çanakkale’de Dardanel şirketine ait fabrikada 14 günlük gözetimli karantina kararı alındı. İşçiler akşamları fabrika sahasındaki konaklama yerlerinde kalacak.” ifadeleri yer alıyor. Haber detayında Dardanel Önentaş tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Bugünden geçerli olmak üzere 14 gün süreyle çalışanlarımızın mesai saatleri dışında da tarafımızca gözetim altında tutulduğu kapalı devre çalışma sistemi tedbir olarak uygulanacaktır” denildiği belirtiliyor.
Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/dardanelin-fabrikasinda-14-gunluk-karantina-karari-5955317/Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri