İlave Şekersiz, Kaşık Mamaları, Organik

Hero Baby Organik Sütlü Yulaflı Buğdaylı Elmalı


Bugün marketlerde artık görmeye başladığımız “İlave şeker içermeyen” bebek ve çocuk ek gıdalarından birini inceleyeceğiz; Hero Baby Organik Sütlü Yulaflı Buğdaylı Elmalı. Ürün 200 gr.’lık paketlerde satılıyor ve tek porsiyonu 50 gr. toz ile 150 ml. su eşliğinde hazırlanıyor. Ürün içeriğinde çeşitli vitamin ve mineral ilaveleri var. Üründe sofra şekeri bulunmuyor fakat elma suyu konsantresi ve bir tür nişasta bazlı şeker olan Maltodekstrin içeriyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Hidrolize edilmiş organik buğday unu, Organik süt tozu ve Hidrolize edilmiş organik yulaf unu bulunuyor. Ürün %40 oranında organik buğday unu ve %13,5 oranında organik yulaf unu içeriyor. Bunun yanısıra; %34 olarak belirtilen organik süt tozu içeriğinde %74 oranında süt tozu bulunduğu anlaşılıyor. Süt tozu olarak belirtilen içerikte %26 oranında bitkisel yağlar ve çeşitli katkı maddeleri bulunuyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 34 gr. değil; 25 gr. süt tozu içeriyor. Bu da 50 gr. ile hazırlanan tek porsiyon üründe 12,5 gr. süt tozu bulunduğunu gösteriyor.

Üründe bitkisel yağ olarak sırasıyla organik ayçiçek yağı, organik soya yağı, organik hindistan cevizi yağı ve organik kanola yağı bulunuyor. Bu haliyle 50 gr.’lık hazırlanmış tek porsiyonda 5,7 gr. yağ içeriyor – ki bu yağın 2 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı %8,6 düzeyinde olup diğer ürünlere göre nispeten düşük kabul edilebilir. Bunda da üründeki ayçiçek yağının etkisi vardır.

Üründe ayrıca %11 oranında organik elma suyu konsantresi bulunuyor. Bu da sofra şeker ilavesi olmayan ürüne meyve kaynaklı olarak glikoz ve frutkoz ilavesi sağlıyor. Bu haliyle ürün 50 gr.’lık tek porsiyonda 30,5 gr. karbonhidrat içeriyor. Bu karbonhidratın 16 gr.’lık kısmı basit şeker olarak kısmen süt tozundan, elma suyu konsantresinden ve maltodekstrinden gelmektedir. Üründe bu karbonhidrat yüküne karşılık tek porsiyonda 3,1 gr. lif bulunuyor. Ürün tek porsiyonda 7 gr. gibi yüksek sayılabileceke oranda protein içeriyor. Bu protein kaynağı olarak glutenin yanısıra; süt tozu da etkili duruyor. Ürünün çeşitli vitamin ve mineral ilaveleri içerdiğini söylemiştik. Ürün etiketinde verilen günlük referans değerleri ise 50 gr.’lık tek porsiyon değil; 100 gr.’lık hazır ürün üzerinden verilerek tüketicide bir yanılgıya yol açıyor. Bu haliyle örneğin; ürün 50 gr.’lık tek porsiyonda günlük A vitamininin %23’ünü değil; %11,5’ini karşılamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Hidrolize edilmiş organik buğday unu (%40), Organik süt tozu (%34) [Organik yağsız süt tozu (%74), Organik bitkisel yağlar (Organik ayçiçek yağı, Organik soya yağı, Organik hindistan cevizi yağı, Organik kanola yağı), Antioksidanlar (Ayçiçek lesitini, Tokoferolce zengin ekstrakt), Hidrolize edilmiş organik yulaf unu (%13,5), Organik elma suyu konsantresi (%11), Dikalsiyum fosfat, Kalsiyum karbonat, Maltodekstin, L-askorbik asit, Demir-III pirofosfat, Çinko sülfat, DL-alfa tokoferol asetat, Nikotinamid, Retinil asetat, Kalsiyum D-pantotenat, D3 vitamini, D-biotin, Pridoksin hidroklorür, Folik asit, Tiamin Hidroklorür, Riboflavin, Siyanokobalamin, Filokuinon, Potasyum İyodür.
🔍Hero Baby Sütlü Yulaflı Buğdaylı Elmalı Ek Gıda Besin Değerleri
👉Enerji 208 kcal
👉Karbonhidrat 30,5 gr.
👉Yağ 5,7 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Lif 3,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri 150 ml. su ile hazırlanmış 50 gr. toz ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri