Gıda Takviyesi

Möller’s Balık yağı içeren Takviye Edici Gıda


Sizler tarafından çokça sorulan Möller’s markalı Omega-3 içeren takviye edici gıda ürününü inceliyoruz. Ürün 60 adet jelatin kapsül içeren kutularda satılıyor. Yetişkinlere yönelik – 11 yaş üzeri uyarısı bulunan – jelatinli kapsül şeklinde inceleyeceğimiz ürün dışında firmanın çocuklara yönelik sıvı formda ürünleri de bulunuyor. Ürünün Danimarka’dan ithal edildiğini belirtelim.

Burada ürünle ilgili ilk detay dikkatimizi çekiyor. Ürünün ambalajında Norveç bayrağı ve “Norveç’te üretilmektedir.” ifadesi bulunmasına rağmen ürünün değil, üründeki balık yağının Norveç’te üretildiği dikkatli bakınca anlıyoruz. Bu haliyle Danimarka’da üretilen ürün Sığır Jelatini içeriyor ve tabii ki konu Danimarka ve dini hassasiyetler olunca akıllara hemen helallik konusu geliyor. Bu konuda hassasiyet taşıyan takipçilerimiz için firmanın sığır jelatine ait “Helal sertifikası” olduğunu söyleyelim. Ürünü Türkiye’ye ithal eden firma tarafından Möller’s Türkiye web sitesinde ürüne ilişkin Helal sertifikası yayınlanıyor.

Gelelim üründeki asıl meseleye; Ürün Balık yağı içeriyor. Bu da trigliserit formunda ve Omega-3 yani DHA ve EPA formunda yağ asitleri içerdiği anlamına geliyor. Bu oranlara geçmeden önce ürün ambalajında bu değerlerin 2 kapsül için verildiğini ve bunun diğer benzer ürünlerle karşılaştırma yaptığınızda sizi yanlış yönlendirebileceğini söyleyelim. Öyle ki; eczanede iki farklı ürünü alıp değerleri karşılaştırdığınızda genellikle diğer ürünlerde bir kapsül için değerler varken, bu üründe iki kapsül için değerleri paylaşmış. Bu haliyle ürün tek kapsülde 1000 mg. Balık yağı içerirken, 320 mg. EPA ve 240 mg. DHA içermektedir. Fakat bu ambalaj üzerinde iki kat değerlerle görülüyor. Buna da tüketici farkındalığı kapsamında dikkat etmek gerekiyor.

Gliserol ve Tokoferolce zengin ekstrakt içeren üründeki vitamin değerleri de Türkiye’deki üründe paylaşılmamış. Fakat Norveç’teki ürüne baktığımızda ürünün A,D ve E vitamini de içerdiğini görebiliyoruz. Fakat ambalaj üzerinde yasal bir beyan olmadığı için bu oranları size beyan etmiyoruz. Son olarak ambalaj üzerindeki yasal bilgilendirme ile bitiriyoruz; Gıda takviyeleri normal beslenmenin yerine geçemez, bunu unutmamak gerekiyor.

#IFOS ÖZEL: Ürüne ait IFOS raporunda 492492 parti no’lu ürünün 321 mg. EPA ve 245 mg. DHA olmak üzere toplam 660 mg. Omega-3 içerdiği görülüyor.

Ürüne ilişkin güncel Helal Sertifikasının Möller’s firmasına ait web sitesinde yer aldığına daire firmadan gelen bilgi doğrultusunda güncelleme yapılmıştır. Ürüne ilişkin Helal Belgesine ve diğer detaylara firmanın web adresinden ulaşabilirsiniz. Ürüne ait IFOS sertifikası ise IFOS resmi web sitesinden sorgulayabiliyorsunuz. Ürüne ait IFOS sertifikası her parti ürün için ayrı ayrı verilmektedir. IFOS veritabanında yer alan tek parti ürün olarak tespit ettiğimiz 492492 parti no’lu ve Ağustos 2022 Son Tüketim Tarihli ürüne ait raporda EPA ve DHA oranlarının etiket verilerine uyumlu olduğu görülürken, Civa, Kadminyum ve Arsenik gibi oranların da referans değerlerin çok altında olduğu görülüyor. IFOS sertifikasında önerilen günlük kullanımın ise günde 1 kapsül olarak ifade edildiğini fakat etiket üzerinde 2 kapsül verilerinin verilerek Balık yağı, EPA ve DHA verilerinin yüksek gösterildiğini tekrar hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Balık yağı, Kapsül maddesi (Sığır jelatini), Gliserol, Antioksidan (Tokoferolce Zengin Ekstrakt)
🔍Möller’s Omega-3 Balık Yağı İçeren Takviye Edici Gıda Besin Değerleri
👉Balık yağı 1000 mg.
👉EPA 320 mg.
👉DHA 240 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (1,28 gr.) kapsül için verilmiştir.



Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri