Gıda Takviyesi

Möller’s Balık yağı içeren Takviye Edici Gıda


Daha önce birçok hesap tarafından anlaşmalı olarak tanıtılan ve sizler tarafından çokça sorulan Möller’s markalı Omega-3 içeren takviye edici gıda ürününü Gıda Dedektifi’nin bağımsız ve tarafsız bakış açısıyla ilk kez inceliyoruz. Ürün 77,3 gr.’lık kutularda satılıyor ve 60 adet jelatin kapsül içeriyor. Benim sorduğum eczanede ürünün 145 ₺ olduğu bilgisi verildi. Ürünün Farmavitma firması tarafından Danimarka’dan ithal edildiğini belirtelim.

Burada ürünle ilgili ilk detay dikkatimizi çekiyor. Ürünün ambalajında Norveç bayrağı ve “Norveç’te üretilmektedir.” ifadesi bulunmasına rağmen üründeki balık yağının Norveç’te üretildiği fakat ürünün Danimarka’dan ithal edildiğini anlıyoruz. Bu neden önemli? Çünkü ürün Sığır Jelatini içeriyor. Bu da Danimarka’da üretilen bu üründeki sığır jelatini konusundaki hassasiyetini akıllara getiriyor. Bu konuda hassasiyet taşıyan takipçilerimiz için firmanın sığır jelatine ait “Helal sertifikası” olduğunu söyleyelim. Ürünü Türkiye’ye ithal eden firma tarafından Möller’s Türkiye web sitesinde ürüne ilişkin Helal sertifikası yayınlanmaktadır.

Gelelim üründeki asıl meseleye; Ürün Balık yağı içeriyor. Bu da trigliserit formunda ve Omega-3 yani DHA ve EPA formunda yağ asitleri içerdiği anlamına geliyor. Bu yağ asitlerinin oranlarına geçmeden önce ürün ambalajında bu değerlerin 2 kapsül için verildiğini ve bunun diğer marka ürünlerle karşılaştırma yaptığınızda sizi yanlış yönlendirebileceğini söyleyelim. Öyle ki; eczanede iki farklı ürünü alıp değerleri karşılaştırdığınızda genellikle diğer ürünlerde bir kapsül için değerler varken, Möller’s iki kapsül için değerleri paylaşmış. Bu haliyle ürün tek kapsülde 1000 mg. Balık yağı içerirken, 320 mg. EPA ve 240 mg. DHA içermektedir. Fakat bu ambalaj üzerinde bu haliyle iki kat değerler şeklinde görülüyor. Buna da tüketici farkındalığı kapsamında dikkat etmek gerekiyor.

View this post on Instagram

COVID-19 salgını kapsamında bağışıklığımızı arttıracak bileşenlere yönelik araştırmalara DHA ve EPA yani bilinen ismiyle; Omega-3 yağ asitleriyle devam ediyoruz. Toplumda yaygın olarak bilinen bu yağ asitlerinin insan sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri birçok bilimsel çalışmada ortaya konmuştur. EPA ve DHA tüketiminin özellikle prostat, göğüs, akciğer ve bağırsak kanserlerinin önlenmesinde, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, romatoid artrit, osteoporoz, diyabet, astım, Alzheimer, depresyon ve şizofreni gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Keza yine bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve erken dönemde zeka gelişimi yönünde de olumlu etkileri olduğu da ortaya konmaktadır. Omega-3 yağ asitlerinin bu etkilere bağlı önemi ilk defa Grönland Eskimoları üzerinde yapılan araştırmalarla ortaya konmuş. Geleneksel gıdalar yüksek oranda yağ içermesine rağmen Eskimoların neredeyse kalp-damar hastalıklarına hiç yakalanmadıkları görülüyor. Bunun üzerine yapılan araştırmalarda Eskimoların yüksek oranda DHA ve EPA içeren balıkları tükettikleri tespit ediliyor ve bu yönde çalışmalar başlıyor. 1966 ila 1999 yılları arasında yapılan kapsamlı bir araştırmada günde 40 ila 60 gr. balık tüketen gruplarda kalp-damar hastalıklarının önemli oranda azaldığı tespit ediliyor.Yine konuyla ilgili olarak 84 bin kadın üzerinde tam 16 yıl sürdürülen bir çalışmada haftada bir öğün balık tüketen kadınlarda kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranı, ayda bir öğün tüketenlere göre %29 ila %34 daha az olarak rapor ediliyor. Omega-3 yağ asitlerinin bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri biliniyor. DHA ve EPA’nın bağışıklık sistemi hücrelerini patojen bakterilere, virüslere, mantarlara, yabancı dokulara ve tümörlere karşı koruyan, antikor üreten organizmaya zarar veren maddeleri ortadan kaldıran kısacası bağılıklık sistemini hastalıklara karşı dirençli hale getiren etkileri ispatlanmıştır. Bu haliyle gerek kalp hastalıkları ve gerekse bağışıklık sistemi üzerinde etkileri uzun süreli çalışmalarda kanıtlanmış olan Omega-3 tüketiminin balıklar başta olmak üzere düzenli alımı büyük önem taşıyor. #NeYediğiniziBilin

A post shared by Gıda Dedektifi® (@gidadedektifi) on

Üründe kullanılan Gliserolün kaynağı da belirtilmiyor. Tokoferolce zengin ekstrakt içeren üründeki vitamin değerleri de Türkiye’deki üründe paylaşılmamış. Fakat Norveç’teki ürüne baktığımızda ürünün A,D ve E vitamini de içerdiğini görebiliyoruz. Fakat ambalaj üzerinde yasal bir beyan olmadığı için bu oranları size beyan etmiyoruz. Son olarak ambalaj üzerindeki yasal bilgilendirme ile bitiriyoruz; Gıda takviyeleri normal beslenmenin yerine geçemez, bunu unutmamak gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

Ürüne ilişkin güncel Helal Sertifikasının Möller’s firmasına ait web sitesinde yer aldığına daire firmadan gelen bilgi doğrultusunda güncelleme yapılmıştır. Ürüne ilişkin Helal Belgesine ve diğer detaylara https://www.mollers.com.tr/Content/images/sertifikalar/helal.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

🔍İçindekiler: Balık yağı, Kapsül maddesi (Sığır jelatini), Gliserol, Antioksidan (Tokoferolce Zengin Ekstrakt)
🔍Möller’s Omega-3 Balık Yağı İçeren Takviye Edici Gıda Besin Değerleri
👉Balık yağı 1000 mg.
👉EPA 320 mg.
👉DHA 240 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (1,28 gr.) kapsül için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri