Gündem Özel

Reklam Kurulu tüketiciyi aldatıcı reklamları sebebiyle Hünnap firmasına rekor ceza kesti!


Bu yılın Ocak ayında yaptığımız paylaşımda Hünnap markalı Keçiboynuzu Özü ürününün fason üretim olduğunu ve bunun tüketiciye açıkça beyan edilmediğini belirtmiş, ayrıca etiket verilerinde vitamin ve mineral değerlerinin mg./kg. cinsinden verilerek yüksek algılanmasına sebep olduğu yönünde tespitte bulunmuştuk. Bu paylaşımımız sonrasında gerek PR ajansları, gerek troll hesaplar ve gerekse firmanın yetkilileri üzerinden hesabımıza ve şahsıma başlayan karalama ve iftira kampanyası bugün itibariyle firma tarafından açılan davalarla 1 milyon₺’lik tazminat istemine dönüşmüştür. Tarafımıza yapılan bu mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla bezeli davalarla ilgili tüm hukuki haklarımızı kullandığımızı belirtmek isteriz.

İşte tarafımıza haksız ithamlarda bulunan ve iftirada sınır tanımayan bu firma bugün yayınlanan Reklam Kurulu kararlarında rekor cezaya çarptırıldı! Reklam Kurulu; aylardır hakkımızda iftiralarla propaganda yapan Hünnap firması ile ilgili olarak tüketiciyi aldatıcı reklamları sebebiyle  419.216₺’lik idari para cezasına hükmetti. Kurul kararında; “İnsanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalışıldığı” tespitine yer verdi.

Kararda ayrıca Keçiboynuzu Özü ürünlerinin “…grip, nezle ve soğuk algınlığı olarak bilinen viral enfeksiyonlara karşı iyi geldiği veya bu hastalıkların bu ürünle tedavi edildiği veya tedavisine yardımcı olduğu mesajının verildiği, böylece söz konusu ürünlerin sanki bir ilaç veya beşeri tıbbi bir ürün gibi tanıtıldığı, dolayısıyla reklamda yer alan ifade ve görsellerin bir bütün olarak değerlendirildiğinde “sağlık beyanı” olduğu, yürülükteki mevzuat hükümlerine göre ilgili idari otorite olan Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla bu beyanlarla tüketicinin aldatılıp yanıltıldığı…” ifadelerine yer verdi.

Benzerlerini yazdığımızda bize “Kudur kudur” demişlerdi.
Bakalım Reklam Kurulu’na ne diyecekler?
#NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri