Kefir Ayran ve Boza

Sütaş Kafkefir Çilek


Piyasada yer alan meyveli ve meyve aromalı kefir furyasına Sütaş markası da Kaf Kefir ürünüyle katılmış oldu. Bu kapsamda markette rastladığımız Sütaş Kafkefir Çilek ürününü inceleyeceğiz. Ürün ambalajında çilek görselleri ve “Mayası Kafkaslardan” ifadeleriyle dikkat çekiyor. Ambalajda ayrıca “Kafkas Dağları’ndan toplanmış anaç kefir danelerinden elde edilen kefir mayası ile Sütaş Çiftliği’nin sütlerini buluşturan Kafkefir ömrünüze ömür katmak için şimdi Türkiye’de” ifadeleri yer alıyor. Bu haliyle ürünün kefir mayasının ithal olduğunu söyleyebiliriz. Ürün 250 ml.’lik şişelerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İnek sütü, Sofra şekeri ve Çilek aroma vericisi olduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürün çilekten çok aroma vericisini içeriyor. Üründeki çilek oranı ise %0,1 yani binde 1 olarak dikkat çekiyor. Çilek tadı ve kokusu aroma vericiden sağlanan ürünün çilek renginin ise renklendirici olarak kullanılan ve domatesten elde edilen likopen ile verildiğini de yine etiket beyanı üzerinden anlıyoruz.

Ürünün besin değerleri tablosuna baktığımızdaysa; tek şişede 26,5 gr. Şeker içerdiğini görüyoruz. Aynı markanın sade kefirini incelediğimizde 100 ml.’de 4 gr. sütten gelen doğal şeker bulunuyordu. Bu haliyle 250 ml.’de doğal olarak 10 gr. şeker bulunması gerekiyorken, şeker ilavesiyle bu oran bu üründe 26,5 grama yükseliyor. Bu da ürünün tek kutusunda tam 16,5 gr. ilave şeker olduğunu gösteriyor. Bu da tek kutuda yaklaşık 8 tane küp şeker kadar ilave şeker kullanıldığı anlamına geliyor.

Ürün 250 ml.’lik tek şişede sütten gelen 3,25 gr. yağ, 7,5 gr. protein ve 290 mg. Kalsiyum içeriyor. Ürünün kalsiyum değeri üzerinden yapılan hesaplamaya göre ürünün %92,8 oranında süt içerdiğini de ayrıca hesaplayabiliyoruz. Bu haliyle sade çeşidinde 100 ml.’de 3 gr. protein içeren ürünün, çilek aromalı çeşidinde de besin değerleri tablosuna göre aynı oranda protein içermesi mantıklı durmuyor. Çilek aromalı üründe besin değerleri tablosunda protein oranının hatalı yazıldığını düşünüyoruz. Bu haliyle ürünün 250 ml.’lik tek şişede 7 gr. ve daha az protein içermesi gerekiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize inek sütü, Sofra şekeri, Çilek aroma vericisi, Çilek (%0,1), Kefir kültürü, Renklendirici (Likopen)
🔍Sütaş Kafkefir Çilek Besin Değerleri
👉Enerji 165 kcal
👉Şeker 26,5 gr.
👉Yağ 3,25 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Kalsiyum 290 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri