Kek ve Pasta

Eti Topkek İçidolu Çilekli Kakaolu


Eti tarafından uzun yıllardır üretilen Topkek ürününün yeni çeşidi; Eti Topkek İçidolu Çilekli Kakaolu’yu inceliyoruz. Ürün 13 gr.’lık 11 adet kekin bulunduğu paketlerde satılıyor. Ürünün ayrıca Limonlu Haşhaşlı bir çeşidi daha bulunuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda genel olarak %80,8 oranında kek ve %19,2 oranında çilekli sos bulunduğunu anlıyoruz. Sadece kek içeriğinde buğday unu, Palm yağı ve Şeker haricinde; 12 farklı bileşen ve aroma vericiler bulunuyor. Kek %3,4 oranında kakao ve şekerin yanısıra invert şeker şurubu içeriyor.

Kek içeriğinde %19,2 oranında yer alan ve ürünün “İçi dolu” ismini almasına sebep olan sosta ise ilk 3 sırada; Şeker, İnvert şeker şurubu ve Çilek püresi yer alıyor. Etikette çilek püresi oranı %8,7 olarak gözükse de; bunun aslında %19,2 oranındaki sos içeriğindeki oranı olduğunu söyleyelim. Buna göre ürün %1,67 oranında çilek püresi içeriyor. Bu da 13 gr.’lık tek adet kekte 0,2 gr. Çilek püresi olduğunu gösteriyor. Üründeki çilek sosunda ayrıca oranı bilinmeyen vişne suyu konsantresi ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler yer alıyor.

Ürün bu haliyle 13 gr.’lık tek adette 55,8 kcal enerji veriyor. Bu kalorinin %26,9’u ilave şekerden gelirken, %21’i doymuş yağdan geliyor. Ürünün tek adedinde 3,7 gr. yani yaklaşık 1,5 küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 0,3 gr. gibi bir düzeydedir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Kek (%80,8) [Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Şeker, Yumurta, İnvert şeker şurubu, Kakao (%3,4), Nem vericiler (Gliserol, Sorbitol), Emülgatörler (Sodyum Stearol-2-Laktitat, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Asit Pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Aroma vericiler, Koruyucu (Sorbik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Asitlik Düzenleyici (Malik asit)], Çilek sosu (%19,2) [Şeker, İnvert şeker şurubu, Çilek püresi (%8,7), Nem vericiler (Gliserol, Sorbitol), Vişne suyu konsantresi, Kıvam arttırıcı (Pektin), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Stabilizörler (Selüloz, Selüloz gam, Trisodyum Sitrat, Trikalsiyum sitrat), Tuz, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Aroma verici]
🔍Topkek İçidolu Çilekli ve Kakaolu Kek Besin Değerleri
👉Enerji 55,8 kcal
👉Şeker 3,7 gr.
👉Yağ 2,8 gr.
👉Protein 0,7 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 adet kek (13 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri