İlave Şekersiz, Süt ve Sütlü İçecekler

SEK Protein Kakaolu


Daha önce incelemediğimiz SEK markalı protein sütü inceleyeceğiz. Ürün aslında süt proteini içeren kakaolu laktozsuz UHT süttür. Üründe %1 oranında kakao tozu bulunuyor. İlginç olarak ürün aroma verici içermiyor.

330 ml.’lik kutularda satılan ürün içeriğinde 0,5 yağlı pastörize süt kullanılmış. Bu haliyle ürün tek kutuda 1,65 gr. – sütten gelen – yağ içeriyor. Bunun yanısıra üründe laktaz enziminden dolayı laktoz bulunmamakla birlikte; ilave şeker de yoktur. Üründe laktoz bulunmuyor diyoruz fakat daha önce de çokça açıkladığımız gibi ürün laktozun parçalanmasıyla oluşan glikoz ve galaktoz basit şekerlerini elbette içeriyor. Bu haliyle dolaylı olarak sütten gelen bu karbonhidratlar – basit şeker formunda 100 ml.’de 6,5 gr. gibi yüksek bir oranda üründe bulunuyor. Normal şartlarda sade sütlerde 100 ml.’de 4,5 gr. bulunan karbonhidrat hangi sebeple bu üründe daha yüksek derseniz; bir ihtimali hemen söyleyelim.

Ürün Diyet lif adı altında Polidekstroz içeriyor. Bu da aslında diyet lifi olarak ifade edilse de; mısır nişastasından elde edilen bir tür nişasta bazlı karbonhidratı temsil etmektedir. Polidesktroz ticari olarak mısır nişastasından elde edilen glikozun sorbitol ve sitrik asit varlığında yüksek sıcaklıkta polimerize edilmesiyle elde edilir. 89 birim glikoza karşılık 10 birim sorbitol ve 1 birim sitrik asit bulunmaktadır. Son üründe de çok az miktarda sorbitol ve sitrik asit bulunabilmektedir. Bu haliyle %1’den daha yüksek oranda olduğunu içerik sıralamasından anladığımız polidekstroz, mevzuata göre Diyet lif olarak sınıflandırılsa da; üründeki lif oranını değil karbonhidrat oranını etkilemektedir. En nihayetinde nişasta bazlı şekerden üretilmiş bir tür karbonhidrattan bahsediyoruz. Bu haliyle ürün 330 ml.’lik tek adette 21,5 gr. sütten gelen ve laktaz enzimiyle parçalanan glikoz ve galaktoz ile polidesktrozdan oluşan karbonhidrat içermektedir.

Gelelim üründeki asıl içeriğe! Ürün süt içeriğinin yanısıra; süt proteini içermektedir. Bu haliyle üründe 330 ml.’lik tek kutuda 27 gr. protein bulunuyor. Bu haliyle ambalajın ön yüzünde kocaman rakamlarla yazan 27 gr. ifadesinin de karşılığının 330 ml.’lik tek kutu ürün tüketimiyle alındığını anlıyoruz. Bu protein alımı kabul edilen günlük referans alım değerlerine göre günlük 50 gr. protein ihtiyacının yarısından biraz fazlasını karşılamaya yetiyor. Üründe ayrıca tek kutuda 805 mg. Kalsiyum bulunuyor. Bu da yine referans alım değerlerine göre günlük kalsiyum ihtiyacının tamamını karşılamaya yetiyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: 0,5 yağlı Pastörize süt, Süt proteini, Diyet lifi (Polidekstroz), Kakao tozu (%1), Stabilizör (Gellan gam, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Polifosfat), Laktaz enzimi.
🔍SEK Yüksek Proteinli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 207,9 kcal
👉Karbonhidrat 21,5 gr.
👉Yağ 1,65 gr.
👉Protein 27 gr.
👉Kalsiyum 805 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (330 ml.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri