Dondurma ve Buzlar

Alpedo Sade Dondurma


Çokça sorulan dondurmalardan birini inceleyeceğiz; Alpedo Sade Dondurma. Ürün Kahramanmaraş’ta üretiliyor ve 480 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ambalaj üzerinde “-24 derecede muhafaza ediniz, çözündükten sonra dondurmayınız” uyarıları yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada bir sade dondurmada olması gereken standart bileşenleri görüyoruz; Süt, Şeker ve Salep. İçerik beyanında süt ve şeker oranı net olarak yer almıyor fakat ürün 100 gr.’da 25 gr. şeker içeriyor. Bu şekere sütten gelen laktoz da dahil. Fakat 100 ml. sütün ortalama 4,5 gr. laktoz içerdiği ve bu üründe %100 süt bulunmadığı kabulüyle üründeki ilave şeker oranının yaklaşık 21-22 gr. olduğunu hesaplayabiliyoruz. Bu da 60 gr.’lık tek porsiyonda yaklaşık 13 gr. ilave şeker demek oluyor. Ürün sofra şekerinin yanısıra salepten daha az olmak üzere glikoz şurubu içeriyor. Salepten daha az olması üründeki glikoz şurubunun muhtemelen %1’in altında bulunuyor olduğunu gösteriyor.

Ürün bu temel bileşenlerin ve glikoz şurubunun yanısıra; Kıvam arttırıcılar içeriyor. Üründe guar gam, sodyum aljinat, lokust bean gam ve CMC gibi farklı kıvam arttırıcı katkı maddeleri yer alıyor. Bu katkı maddeleri Maraş dondurmasına özgü katı kıvamı vermeye yarıyor. Ürünün Kahramanmaraş’ta üretildiğini ve Menşe ülkesinin Türkiye olduğunu söylemiştik fakat kıvam arttırıcı gibi bu katkı maddelerinin neredeyse tamamının Çin’den ithal olduğunu ayrıca belirtelim. Ürünün ayrıca dondurma üzerine serpilmiş şekilde %0,1 yani binde 1 oranında Antep fıstığı içerdiğini de söyleyelim.

Ürün bu haliyle 60 gr.’lık tek porsiyonda 136,8 kcal enerji veriyor. Ürünün tek porsiyonunda 15 gr. şeker, 1,8 gr. protein ve 1,8 gr. yağ bulunuyor. Ürün %3 oranında süt yağı içerdiğinden ve içeriğinde ilave herhangi bir bitkisel yağ bulunmadığından dondurma kategorisinde kabul ediliyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Süt, Şeker, Salep, Glikoz şurubu, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Sodyum Aljinat, Locust bean gam, CMC), Antep fıstığı (%0,1)
🔍Alpedo Dondurma Besin Değerleri
👉Enerji 136,8 kcal
👉Şeker 15 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 1,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (60 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri