Gündem Özel

Eskişehir’de üretim tarihi 14 yıl geçmiş damacana ile su satışı yaptılar!


Bugün ajanslara düşen habere göre; Eskişehir’de yaşayan bir vatandaş bilinen bir markaya ait damacana suyu sipariş etti. Gelen damacananın üretim tarihinin 2006 yılı olduğunu farketti. O dönemki mevzuata göre 2009 yılında satıştan kaldırılması gereken damacana ile; mevzuata aykırı olarak 11 yıldır satış yapılmaya devam ettiği anlaşıldı! 14 yıllık damacana ile su satışının farkına varan tüketici konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıdı. Tüketici Derneği’nin beyanına göre söz konusu durumda tüketiciler “ayıplı mal satışı” olarak kabul edilen bu durum karşısında kişi sağlığına olan olumsuz etkilerin tüketici tarafından manevi tazminata kadar gidebilecek haklara sahiptir.

14 yıllık damacana ile su satışının farkına varan tüketici konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıdı. Tüketici Derneği’nin beyanına göre söz konusu durumda tüketiciler “ayıplı mal satışı” olarak kabul edilen bu durum karşısında kişi sağlığına olan olumsuz etkilerin tüketici tarafından manevi tazminata kadar gidebilecek haklara sahiptir.

Konuyla ilgili yaptığımız araştırmada Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun ilgili mevzuatlarında damacanaların üretim tarihinden itibaren 5 yıl boyunca kullanılabileceği açıkça belirtilmektedir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikte 2016 yılında yapılan değişiklik sonrasında 3 yıl olan yasal süre, 5 yıla çıkartılmıştır. Buna göre 2020 Ağustos ayı itibariyle evlerimizde ya da işyerlerimizde bulunan damacanaların yasal olarak en son Ağustos 2015 tarihinde üretilmiş olması gerekiyor. Bu tarihten önce üretilmiş damacanalar an itibariyle evinizde bulunuyorsa; ilgili firma bu mevzuata aykırı satış yapmış oluyor. Bu çerçevede bu mevzuata aykırı davranan firmalara mevzuat uyarınca firmalara para cezası müeyyidesi uygulanacağı gibi ayrıca firma yetkilileri hakkında Türk Ceza Kanunu uyarınca cezai işlem başlatılabiliyor.

Yayınımız sonrasında yine Eskişehir’den bir takipçimiz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kalabak markalı suyun damacasının Üretim tarihinin Mart 2014 olarak görüldüğü bir fotoğraf gönderdi. Mevzuata göre söz konusu damacananın geçtiğimiz yıl Mart ayında satıştan kaldırılması gerekiyordu. Buna göre bu damacanayla yaklaşık 1,5 yıldır mevzuata aykırı olarak satış yapılıyor olabilir. Konu sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla Eskişehir İl Tarım Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne iletildi. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri