Özel Araştırma

Darısı başımıza! Meksika’da gazlı içeceklere Aşırı şeker uyarısı geldi!


Bugün Twitter’da bir takipçimizin uyarısıyla tespit ettiğimiz bu fotoğraf üzerinden Meksika Sağlık Bakanlığı tarafından gazlı içeceklere yönelik bir uygulamanın başladığından haberdar olduk. Bu fotoğrafta da görüldüğü gibi içeriğinde yüksek oranda şeker bulunan Coca-Cola ürününün ambalajının ön yüzünde rahatça görülebilecek büyüklükte “Exceso Calorias – Yüksek kalori” ve “Exceso Azucares – Aşırı şeker” uyarıları dikkatimizi çekti. Ambalaj üzerinde ayrıca ürünün çocuklar için önerilmeyen tatlandırıcılar içerdiği ve yine çocuklar için uygun olmayan kafein içeriği olduğu uyarıları yer alıyor.

Araştırdığımızda Meksika’daki Coca-Cola ürünlerinde 100 ml.’de 10,8 gr. Sofra şekeri içerirken; Türkiye’de şeker miktarı 11,2 gr.’dır. Bununla da kalmıyor; Coca-Cola Meksika’daki ürünlerinde nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubu içermezken; Türkiye’de kapaklarında veya ambalajlarında -F harfi bulunan ürünlerde glikoz-fruktoz şurubu içeriyor. Yani Meksika’da yüksek şeker ve yüksek kalori uyarısı getirilen ürünlerde; Türkiye’deki benzerlerine göre gerek şekerin çeşidi gerekse oranı açısından “daha masum” nitelenebilir.

Aynı şekilde üründeki kafein oranı da yine dikkat çekiyor. Öyle ki; Meksika’da 354 ml’lik tek adette 34 mg. Kafein içeren ürünün litrede 96 mg. İçerdiğini hesaplıyoruz. Aynı ürün ülkemizdeyse litrede 150 mg.’a kadar kafein içerebiliyor. Bu da Meksika’da kafein uyarısı eklenen ürünün Türkiye’de 1,5 kat daha yüksek oranda kafein içerdiği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Bu kapsamda ürünün reklamlarından üniversitelerdeki organizasyonlarına, gençlere yönelik özendirici kampanyalardan basit bir ambalaj uyarısına kadar birçok konuda yabancı ülkelerin mevzuat düzenlemelerini izlemekteyiz. Bu düzenlemelerin gelecek nesillerin sağlığını şimdiden güvence altına almak adına ülkemizde de vakit kaybetmeden yürürlüğe alınması gerekmektedir. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri