Çay Kahve, İlave Şekersiz, Organik

Lipton Organik Papatya


Bugün markette dikkatimi çeken bir üründen bahsedeceğim; Lipton Organik. Ürün 1,6 gr.’lık 20 adet poşet çaydan ibaret organik bir ürün. Daha önce rastlamadığımız bu organik ürün özellikle içeriğinin sadeliğiyle dikkatimi çekti. Geçtiğimiz aylarda aroma verici maddelerle gündeme gelen poşet çaylara kıyasla hem sade hem de organik bir seçenek olarak görülüyor.Elbette Türkiye gibi bir ülkede herhangi bir aktardan organik olmasa da; taze toplanmış papatya bulmak çok zor olmasa gerek. Fakat organik papatyayı bulamam diyenler için dikkat çekici bir ürün olduğunu söylemek gerekiyor. Ürünün Organik Nane Limon ve Organik Adaçayı gibi farklı çeşitleri de mevcuttur.

Ürün ambalajında “Lezzetini güneşten, yağmurdan ve yetiştiği beerekli topraklardan alan organik bitkiler… Tabiatın armağanı olan bu bitkiler, onları sevgiyle yetiştiren çiftçiler tarafından toplanıyor. Organik tarım ilkelerine bağlı kalarak hazırlanıyor ve bardağında seninle buluşuyor.” ifadeleri yer alıyor. Ürünün hangi bereketli topraklarda, hangi ülkenin çiftçileri tarafından sevgiye toplandığı ise bilinmiyor.
Bilsek, bir teşekkür ederdik!

gıda dedektifi

Üründe ilk baktığım şey elbette her organik üründe olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım Sertifikası oldu. Ürün bu sertifikaya sahip. Lipton Organik Papatya DeControl Denetim ve Belgelendirme Ltd. Şti. Tarafından sertifikalandırılmış. İçeriğine baktığımızda %100 Organik Mayıs Papatyası içeren bu üründe herhangi bir aroma verici veya ilave katkı maddesi bulunmuyor.

Peki nereden bulmuşlar organik mayıs papatyasını diye soranları duyar gibiyiz. Ürün etiketinde bu sorunun cevabı “İthal hammaddelerle Türkiye’de üretilmiştir.” İfadesiyle veriliyor. Evet; ürün içeriğindeki papatyalar yerli değil, hangi ülkeye ait olduğu ise tüketiciye beyan edilmiyor. Yerli olmayan bu papatyalara ise Türkiye’deki bir sertifikalandırma kuruluşu tarafından organik sertifika verilebiliyor. Bizim rastladığımız ürün Ocak 2019 üretimiydi ve 2 yıl raf ömrü vardı. Ürünün etiketinde Son Tüketim Tarihi değil; Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi ile belirlendiğini de belirtelim. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri