İlave Şekersiz, Peynir

Altınkılıç Gurme Olgunlaştırılmış Tam Yağlı İnek Peyniri


Daha önce kefir ürünlerini incelediğimiz Altınkılıç markasına ait Altınkılıç Gurme Olgunlaştırılmış Tam Yağlı İnek Peyniri ürünün inceliyoruz. Ürün 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Baktığımızda ürünün Çanakkale Ezine’deki tesislerde üretildiğini anlıyoruz.

Daha önce Twitter hesabından dile getirdiğimiz bir etiket farkındalığıyla incelemeye başlayalım. Ürün ambalajında diğer olgunlaştırılmış beyaz peynirlerde olduğu gibi üçlü tarih uygulaması bulunuyor. Buna göre incelediğimiz ürünün Üretim Tarihi 7 Ekim 2019’u gösterirken, Paketleme Tarihi ise 4 Nisan 2020’yi gösteriyor. Bu da ürünün Ekim ayından Nisan ayına kadar geçen 6 ayda uygun şartlarda olgunlaştırıldığını gösteriyor. Peyniri değerli kılan ve içeriğindeki kalsiyum oranının artmasında etken olan bu olgunlaşma süresi arttıkça; peynirin besin değeri de yükseliyor. Aynı zamanda fermente bir gıda olan peynirin bu süreçte karbonhidrat değeri de gittikçe düşüyor – ki ürün 100 gr.’da sadece 0,6 gr. karbonhidrat yani laktoz içeriyor. Bu da özellikle laktoz intoleransı olan bireyler için çok önem arz ediyor. Ürünün Son Tüketim Tarihi ise paketi açılmadığı sürece Paketlenme tarihinden itibaren 1 yıl olarak belirlenmiştir.

Ürün içeriğine baktığımızda Pastörize inek sütü, Peynir mayası ve tuz haricinde hiçbir bileşen veya katkı maddesi olmadığını görüyoruz. Bu haliyle ürün 50 gr.’lık tek dilimde 152,5 kcal enerji veriyor. Tek dilim ürün sütten gelen 12 gr. yağ içerirken, protein değeri ise 11,8 gr. gibi yüksek bir seviyededir. Ürünün proteinden gelen kalori oranı %30 gibi bir düzeyde olup, karbonhidrattan gelen kalori oranı ise sadece %0,07 yani binde 7’dir. Ürünün tek diliminde 1,1 gr. tuz bulunduğunu da ayrıca belirtelim.

Gelelim peynirdeki en önemli besin değerlerinden bir diğerine! Ürün az önce de belirttiğimiz gibi yüksek kalsiyum içeriyor. Bu haliyle 50 gr.’lık tek dilim peynirde 298,3 mg. Kalsiyum bulunuyor. 100 ml. sütün 120 mg. Kalsiyum içerdiği düşünülürse; tek bir dilim peynirden tek bardak sütten alınan kalsiyumun da fazlasının alındığını söyleyebiliriz. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize inek sütü, Peynir mayası, Tuz
🔍Altınkılıç Gurme Olgunlaştırılmış Tam Yağlı İnek Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 152,5 kcal
👉Karbonhidrat 0,3 gr.
👉Yağ 12 gr.
👉Protein 11,8 gr.
👉Tuz 1,1 gr.
👉Kalsiyum 298,3 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri