Bisküvi ve Kurabiye

Eti Puf Hindistan Cevizli


Dün bir tv programında Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın “Çocukken çok severdim” diyerek gündeme getirdiği Eti Puf Hindistan Cevizli ürününü gelen yoğun istek üzerine inceliyoruz. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yüksek oranda şeker ve kalori içerdiği için kantinlerde satışı yasak olan ve obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara sebebiyet vermesi açısından çocukların beslenmesinde önerilmeyen ürünler arasında yer alan ürünü içerik ve besin değerleri açısından değerlendireceğiz. Ürünün 16 gr.’lık paketlerinde tekli olarak satıldığını söyleyelim.

Temel olarak içeriğine baktığımızda ürünün %57 oranında Marshmallow ve %37 oranında Bisküvi içerdiğini görüyoruz. Üründe %7 oranında hindistan cevizi bulunuyor. Bu da 16 gr.’lık tek adette ürünün 1,12 gr. Hindistan Cevizi içerdiğini gösteriyor.

Ürünün tek adedindeki 9 gr. marshmallow içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu ve yenilebilir sığır jelatini bulunuyor. Marshmallow ayrıca içeriği bilinmeyen aroma verici içeriyor. Ürünün tek adedinde 5,8 gr. bisküvi içeriğindeyse ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Şeker bulunuyor. Bisküvinin de içeriğinde glikoz-fruktoz şurubu bulunuyor. Bisküvide ayrıca aroma verici ve sodyum metabisülfit gibi katkı maddeleri de yer alıyor.

Bu haliyle ürünün ek adette 68,2 kcal enerji verdiğini söyleyebiliriz. 16 gr.’lık tek adet üründe 7,6 gr. şeker bulunuyor. Bu da yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor. Bu şeker yüküne karşılık üründeki lif oranı ise 0,3 gr.’dır. Ürün ayrıca tek adette 1,8 gr. yağ ile 0,6 gr. protein içeriyor. Tek adet üründen alınan kalorinin %45’i ilave şekerden gelirken, %14,4’ü doymuş yağdan geliyor. Üründe 100 gr.’da 0,03 gr. Trans yağ bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Marshmallow (%57) [Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Yenilebilir sığır jelatini, Aroma verici], Bisküvi (%36) [Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aroma verici, Koruyucu (Sodyum Metabisülfit)], Hindistan Cevizi (%7)
🔍Eti Puf Hindistan Cevizi Kaplamalı Marshmallow Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 68,2 kcal
👉Şeker 7,6 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 0,6 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (16 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri