Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Çokomel


Bakın burası Çokomelli! Uzun bir süredir konuşulan fakat dün bir kez daha gündeme gelen “çokomelli” espirisinin üzerine biz de “Neymiş bu çokomel?” diyenler için sizlere bu “çok önemli” incelemeyi hazırladık. Ülker Çokomel çok uzun yıllardır raflarda olan içeriğinde marshmallow bulunan 12 gr.’lık bir bisküvi. Eskiden bulmak kolay olsa da; biz marketlerde tek adedinin satışına rastlamadık. Ürün 4’lü paketlerin yanısıra çoklu paketlerde satılıyor. Tüketimin artık tekli ürünlerle yetinmediği çağımızda diğer birçok üründe olduğu gibi Çokomel de sözde “ekonomik” olması adına tekli satılmıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %43 oranında marshmallow içeren kakaolu kaplamalı bir bisküvi karşımıza çıkıyor. İçerikte ilk 3 sıra ise ürünle ilgili genel bilgiyi veriyor. Üründe ilk 3 sırada; Şeker, İnvert şeker şurubu ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Ürün bitkisel yağ olarak Palm çekirdeği ve palm yağı içeriyor. Bu yağların etkisiyle 100 gr.’da içerdiği 14 gr. yağın tam 12 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Ürünün tek adedinden alınan kalorinin %25,5’inin doymuş yağdan geldiğini söyleyelim.

Üründe ilk 2 sırada bulunan şeker ve invert şeker şurubunun yanısıra glikoz şurubu da bulunduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 58 gr. şeker içeriyor. Bu da 12 gr.’lık tek bir adette bile 7 gr. şekere denk geliyor. Yani 12 gr.’lık tek adet ufacık Çokomel yaklaşık 3 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 12 gr.’lık tek adette sadece 0,2 gr.’dır. Bu da üründen alınan yoğun şekerin kana hızla karışması anlamına geliyor. Üründen alınan kalorinin %54,8’i ilave şekerden gelmektedir. Bu ürünün dörtlü paketini tüketen bir çocuk Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük kalori bazında koyduğu sağlıklı şeker tüketimi sınırı aşmış olmaktadır.

Üründe bunların yanısıra %3,6 oranında kakao tozu bulunuyor. Ürün ayrıca Soya lesitini ve Sodyum metabisülfit gibi katkı maddeleri içeriyor. Üründeki marshmallow sığır jelatini içeriyor fakat ürünün Helal sertifikası olmadığını hatırlatalım. Ürünün ayrıca fındık yerine; fındık aroma vericisi içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, İnvert şeker şurubu, Bitkisel yağ (Palm çekirdeği, Palm), Buğday unu, Su, Glikoz şurubu, Yağı azaltılmış kakao tozu (%3,6), Peyniraltı suyu tozu, Tam yağlı süttozu, Nem verici (Sorbitol), Sığır jelatini, Emülgatör (Amonyum fosfatidler, Poligliserol polirisinoleat, Soya lesitini), Kakao kitlesi, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Tuz, Aroma vericiler (Fındık), Un işlem maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔍Ülker Çokomelli Besin Değerleri
👉Enerji 50,8 kcal
👉Şeker 7 gr.
👉Yağ 1,7 gr.
👉Protein 0,5 gr.
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (12 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri