İlave Şekersiz, Peynir

Yemeli İzmir Tulum Peyniri


Önceki gün üçlü tarih uygulamasına örnek olarak gösterdiğimiz Altınkılıç markalı Olgunlaştırılmış İnek Peyniri sonrasında çokça gelen sorulara karşılık olarak bugün File marketlerde rastladığım bir ürünü inceleyeceğim; Yemeli markalı Tam yağlı Olgunlaştırılmış İzmir Tulum Peyniri. Ürün 300 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün ambalajında olgunlaştırılmış diğer peynirlerde olduğu gibi yine üçlü tarih uygulaması yer alıyor. Ayrıca ürün etiketinde “Üretim tarihinden itibaren en az 90 gün olgunlaştırılarak piyasaya arz edilmiştir.” İfadesi yer alıyor. Mevzuata göre en az 3 aylık süre öngörülüyor olsa da; tespit ettiğimiz bu ürün 13 Ekim 2019’da üretilerek 25 Temmuz 2020’ye kadar yani yaklaşık 9,5 ay olgunlaştırılmıştır. Bu da peynirin kalitesine yansıyan temel etkenlerden biridir.
Ürün içeriğine baktığımızda Pastörize İnek sütü, Şırdan maya ve Tuz haricinde bir bileşen bulunmadığını görüyoruz. Üründe 100 gr.’da 1,7 gr. tuz kullanıldığını da belirtelim. Ürün çokça sorulan Şırdan maya da içeriyor.

Peki nedir bu geleneksel peynirlerimizde çokça karşılaştığımız şırdan maya? Şırdan, henüz ot yemeye başlamamış ve sütle beslenen buzağıların midesinin “şirden” veya “şırdan” adı verilen dördüncü bölümünden elde edilen ve bu isimle anılan bir enzimdir. Hayvanlar büyüdükçe azalan bu enzim elde edildikten sonra temizlenerek kurutuluyor. Şırdan mayasının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, sindirim enzimleri vee yararlı bakteriler açısından zengin ve bu bağırsak florasının korunmasına yardımcı etkileri bilinmektedir.

Bu haliyle peynirin besin değerlerine baktığımızda 50 gr.’lık tek dilimde 173 kcal içerdiğini görüyoruz. Bu kalori ağırlıklı olarak sütten gelen yağdan ve proteinden geliyor. Ürün tek dilimde 14,3 gr. yağ ve 11 gr. protein içeriyor. Ürünün tek diliminde 0,85 gr. Tuz bulunuyor. Üründeki karbonhidrat oranı ise sadece 0,2 grama denk geliyor. Ürün etiketindeki en büyük eksiklik ise; 9,5 ay olgunlaştırılan bu ürünün kalsiyum oranının paylaşılmaması olarak göze çapmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Şirden maya, Tuz.
🔍Yemeli İzmir Tulum Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 173 kcal
👉Karbonhidrat 0,2 gr.
👉Yağ 14,3 gr.
👉Protein 11 gr.
👉Tuz 0,85 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek dilim (50 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri